طالبان فعالیت دو رادیوی محلی مستقر در ساختمان تلویزیون همیشه‌بهار را نیز منع کرده‌اند

مرکز خبرنگاران افغانستان می‌گوید که طالبان پس از مهرولاک ساختمان رادیو و تلویزیون همیشه‌بهار در شهر جلال‌آباد، به دو رادیوی محلی که در ساختمان این رسانه قرار دارند نیز اجازه‌ی فعالیت نمی‌دهند.

این نهاد امروز (یک‌شنبه، ۱۵ اسد) با نشر اعلامیه‌ای گفته است که اداره‌ی محلی طالبان در ننگرهار به رادیو «نن» و فرستنده‌ی رادیو «جوانان» نیز اجازه‌ی فعالیت نمی‌دهند.

مرکز خبرنگاران افغانستان روز سه‌شنبه هفته‌ی گذشته اعلام کرده بود که طالبان یک روز پس از هجوم بر یک کارگاه آموزش خبرنگاری در رادیو و تلویزیون همیشه‌بهار، دروازه‌ی این رسانه را «قفل» زده‌اند.

اتل‌خان استانکزی، مدیرمسئول این رادیو و تلویزیون به مرکز خبرنگاران افغانستان گفته بود که «نیروهای امنیتی فرماندهی امنیه به کارمندان رادیو و تلویزیون همیشه‌بهار گفته‌اند که به ما از سوی مقام‌ها هدایت داده شده است تا مانع ادامه‌ی کار شویم و دروازه را قفل کنیم.»

مرکز خبرنگاران افغانستان از مسدودشدن دفتر رادیو و تلویزیون همیشه‌بهار و تداوم ممنوعیت فعالیت رادیو نن و فرستنده‌ی رادیو جوانان، نگرانی عمیق خود را بیان کرده و آن را خلاف قانون رسانه‌های همگانی و «در راستای تشدید فشار و اعمال محدودیت‌های جدی بر رسانه‌های آزاد» دانسته است.

این نهاد بر عملی‌شدن قانون رسانه‌های همگانی کشور تأکید کرده و از طالبان خواسته‌ است که اجازه دهند رادیو و تلویزیون همیشه‌بهار و رادیو نن و فرستنده‌ی رادیو جوانان فعالیت شان را ادامه دهند.

مرکز خبرنگاران افغانستان گفته است که رادیو نن از سال ۱۳۸۷ خورشیدی در ننگرهار فعالیت کرده است و رادیو جوانان که در کابل مستقر است از طریق یک فرستنده‌ی تقویتی برنامه‌های خود را در ننگرهار نشر می‌کرد.

طالبان از زمان تسلط دوباره بر افغانستان محدودیت‌های شدید بر فعالیت رسانه‌ها و خبرنگاران افغانستان وضع کرده‌اند و به بازداشت خودسرانه، شکنجه و زندانی‌کردند خبرنگاران متهم شده‌اند.