سرپرست وزارت امر به معروف طالبان: یوناما از نشریات یک‌طرفه خودداری کند

خالد حنفی، سرپرست وزارت امر به معروف و نهی از منکر طالبان اعلامیه‌ی اخیر یوناما درباره‌ی بازداشت زنان و دختران را «یک‌طرفه» خوانده و از این دفتر خواسته است که در آینده از «نشریات و فیصله‌های یک‌طرفه» خودداری کند.

او این اظهارات را امروز (شنبه، ۲۳ جدی) در نشستی در کابل بیان کرده است.

حنفی می‌گوید: « اداره به نام یوناما که یک طرفه فیصله می‌کند. ما به یوناما این را می‌گوییم که با خود یاداشت کند که در آینده از چنین فیصله‌ها و نشریات یک‌طرفه خودداری کند…..آیا شما (یوناما) از امارت اسلامی (طالبان) و از وزارت امر به معروف پرسان کرده‌اید؟».

یوناما آخر هفته گذشته با نشر بیانیه‌ای از بازداشت خودسرانه‌ی زنان و دختران توسط طالبان به ادعای عدم رعایت حجاب عمیقا ابراز نگرانی کرده بود.

در این بیانیه روزا اوتنبایوا، رییس یوناما گفته است که این «توقیف‌ها بدنامی بزرگی را به همراه دارد که زنان را در معرض خطر بیشتری قرار می‌دهد».

پیشتر ذبیح‌الله مجاهد، سخن‌گوی طالبان هم نگرانی یوناما را نادرست خوانده بود.

مجاهد گفته بود: «خانم‌های افغان خودشان حجاب را مراعات می‌کنند و نیاز به اعمال فشار ندارند و امر به معروف هم باکسی برخورد نکرده است.»

این در حالی است که قبل‌تر خود مجاهد گفته بود گروهی از زنان که به‌دنبال ترویج «بی‌حجابی» بودند، تنبیه شده‌اند.

به ادعای او، این زنان برای ساعاتی در حضور خانواده‌های‌شان در حوزه‌های امنیتی طالبان تحت توقیف قرار گرفته‌ و دوباره آزاد شده‌اند.

در همین رابطه، در یک نوار صوتی که به روزنامه اطلاعات روز فرستاده شده است، یک عضو طالبان می‌گوید که امر به معروف و نهی از منکر این گروه امر کرده است که «هرکس که حجاب نداشت، مستقیم در موتر بندازید و در حوزه دو سه روز بندی‌ باشد».

این عضو طالبان در این نوار صوتی می‌گوید که وزارت امر به معروف و نهی از منکر این گروه افزوده است که پس از سه روز اگر پدر یا برادر دختران ضمانت‌شان را کردند آزاد کنید، در غیر این‌صورت پرونده‌ی رسمی تشکیل دهید و به زندان «پلچرخی» بفرستید.