روز جهانی آگاهی از خطرات ماین؛ یوناما: مهمات منفجرنشده هنوز جان شهروندان افغانستان را تهدید می‌کند

دفتر هیأت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) به‌مناسبت «روز جهانی آگاهی از خطرات ماین و همکاری در امور ماین‌پاکی» می‌گوید که ماین‌ها و مهمات منفجرنشده هنوز در سراسر افغانستان پراکنده‌اند و زندگی شهروندان این کشور، به‌ویژه کودکان را تهدید می‌کند.

یوناما امروز (پنج‌شنبه، ۱۶ حمل) با نشر ویدیویی در فیس‌بوک گفته است که در طول چند دهه درگیری، نزدیک به ۴۵ هزار شهروند افغانستان براثر انفجار ماین‌ها جان‌ باخته‌ یا زخمی شده‌اند.

براساس معلوماتی که یوناما ارائه کرده است، دفتر ماین‌پاکی سازمان ملل متحد بیش از سه هزار کیلومتر زمین را در افغانستان از ماین‌ها پاکسازی کرده‌ است.

یوناما افزوده است: «اما مهمات و ماین‌های منفجرنشده هنوز هم در سراسر افغانستان پراکنده افتاده‌اند و جوامع، به‌خصوص اطفال را تهدید می‌کنند؛ درحالی‌که آنان به‌دنبال بازسازی زندگی خود هستند.»

دفتر هیأت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان خواستار اتحاد برای افزایش آگاهی در مورد خطرات ماین و مواد انفجاری باقی‌مانده از جنگ و حمایت از کار ماین‌پاکی در این کشور شده است.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد نیز در پیامی در ایکس گفته است: «ماین‌های زمینی، مهمات انفجاری و بقایای جنگ، میلیون‌ها نفر را که در درگیری‌های مسلحانه گرفتار شده‌اند، مستقیما تهدید می‌کنند؛ از افغانستان گرفته تا سودان، اوکراین و غزه.»

دبیرکل سازمان ملل متحد گفته است: «کشوربه‌کشور، جامعه‌به‌جامعه، بیایید جهان را از شر این سلاح‌ها خلاص کنیم؛ یک‌بار برای همیشه.»

افغانستان به‌دلیل تجربه‌ی چندین دهه جنگ، یکی از آلوده‌ترین کشورها به ماین و مواد انفجاری باقی‌مانده از جنگ است.

انفجار این ماین‌ها و مواد انفجاری هرازگاهی جان شهروندان کشور، به‌ویژه کودکان را می‌گیرد.

در تازه‌ترین مورد، در روزهای اخیر براثر انفجار ماین در ولایت‌های هرات و غزنی ۱۱ کودک جان باختند.