حفیظ‌الله هاشمی: مدارک تحصیلی‌ام از سوی وزارت تحصیلات عالی تایید شده است

اطلاعات روز: در حالی‌که پرسش‌های جدی در مورد اعتبار علمی مدرک تحصیلی لیسانس حفیظ‌الله هاشمی، عضو جدید کمیسیون مستقل انتخابات مطرح است، اما آقای هاشمی می‌گوید که مدارک تحصیلی او «به‌طور اصولی» از سوی وزارت تحصیلات عالی افغانستان تایید شده است.
پیش از این روزنامه‌ی اطلاعات روز گزارشی زیر عنوان «آیا مدرک تحصیلی حفیظ‌الله هاشمی، عضو جدید کمیسیون مستقل انتخابات فاقد اعتبار علمی است؟» منتشر کرد که نشان می‌داد، وی مدرک لیسانس‌اش را در سال ۲۰۰۸ از «دانشگاه بین‌المللی D1 واشنگتن امریکا» گرفته است، اما چنین دانشگاهی (دقیقاً با این نام) در دنیا وجود ندارد.
به‌نظر می‌رسد که حرف D1 در میانه‌ی نام دانشگاهی که آقای هاشمی در آن تحصیل کرده، به احتمال زیاد به‌دلیل فریب‌کاری در بیوگرافی وی درج شده است. با وجود اینکه این دانشگاه وجود ندارد، یک مقام رسمی که نخواست نامش در گزارش ذکر شود، تأیید کرد که مدرک آقای هاشمی از دانشگاهی است به اسم Washington International University یا دانشگاه بین‌المللی واشنگتن.
این دانشگاه که اکنون به‌عنوان یکی از مراکز مشهور فروش آنلاین اسناد تحصیلی به‌حساب می‌آید، موارد دردسرساز زیادی برای کسانی که از آن مدرک دریافت کرده‌اند، ایجاد کرده است. در اکتبر ۲۰۱۲ نیز، اداره‌ی مجوز مدرک تحصیلی ایالت ارگن امریکا اعلام کرد که مدرک تحصیلی از دانشگاه بین‌المللی واشنگتن به‌رسمیت شناخته نمی‌شود. بورد هماهنگی تحصیلات عالی ایالت تگزاس نیز، دانشگاه بین‌المللی واشنگتن را به‌عنوان نهاد آموزشی‌یی معرفی کرده است که استفاده از مدرک آن در این ایالات «غیرقانونی» است.
اما حفیظ‌الله هاشمی که امروز (چهارشنبه، چهارم دلو) در نشست خبری صحبت می‌کرد، در مورد اعتبار علمی مدرک تحصیلی‌اش که پرسش اصلی رسانه‌ها است، چیزی نگفت.
آقای هاشمی گفت: «در مورد اسناد تحصیلی‌ام بعضی سوالات در رسان‌ها به نشر رسید. لازم می‌دانم اکنون جواب بدهم که چرا من سکوت اختیار کرده بودم. اول: یقین کامل داشتم که اسنادم طور اصولی در وزارت تحصیلات عالی طی مراحل شده است. دوم: باورمند بودم که این توطئه‌یی بیش نیست تا جلو پیشرفت کمیسیون انتخابات را بگیرند. سوم: وظیفه‌ی وزارت تحصیلات عالی می‌دانستم تا پاسخ روشن بدهند، که خوشبختان از طرف وزارت این کار صورت گرفت و رسماً به همه ادارات ذیربط ابلاغ گردید.»
آیا مدرک تحصیلی حفیظ‌الله هاشمی، عضو جدید کمیسیون مستقل انتخابات فاقد اعتبار علمی است؟
سید حفیظ الله هاشمی عضو کمیسیون مستقل انتخابات تعیین شد
سید حفیظ الله هاشمی به عنوان عضو جدید کمیسیون مستقل انتخابات سوگند وفا‌داری یاد کرد
در حالی‌که دانشگاه بین‌المللی واشنگتن صلاحیت و اعتبار علمی و جواز قانونی برای صدور مدرک در امریکا را ندارد و اکثریت ایالات امریکا هشدار داده‌اند که مدرک این دانشگاه به‌رسمیت شناخته نمی‌شود، وزارت تحصیلات عالی مدرک آقای هاشمی از این دانشگاه را تأیید کرده است.
وزارت تحصیلات عالی در مورد می‌گوید که سند دوره لیسانس آقای هاشمی در رشته‌ی اداره و تجارت از دانشگاه بین‌المللی واشنگتن امریکا به تاریخ 6/6/1387 در کمیسیون شماره 56 ریاست عمومی انسجام و امور آکادمیک وزارت تحصیلات عالی افغانستان ارزیابی و تایید شده است.
با این هم پرسش‌های زیادی در مورد اعتبار مدرک لیسانس آقای هاشمی وجود دارد. بلال صدیقی، عضو کمیته‌ی گزینش به اطلاعات روز گفته بود در صورتی‌که ثابت شود مدرک آقای هاشمی فاقد اعتبار است، عضویت او از کمیسیون مستقل انتخابات سلب خواهد شد.
سید حفیظ‌الله هاشمی به تاریخ 23 جدی امسال پس از مصاحبه‌ی حضوری با رییس‌جمهور، رییس اجراییه، معاون دوم رییس‌جمهور، دادستان کل و رییس دادگاه عالی کشور با بالاترین معیار و به‌عنوان مناسب‌ترین گزینه به‌عنوان عضو جدید کمیسیون مستقل انتخابات برگزیده شد.