خلاصه گزارش ثبت‌نام کاندیدان شوراهای ولسوالی‌ها، 1397- منبع: اسناد کمیسیون انتخابات

تنها 40 ولسوالی واجد شرایط؛ کمیسیون پیشنهاد تعویق انتخابات شوراهای ولسوالی‌ها را به ریاست جمهوری فرستاد

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان به دلیل این‌که شمار کافی نامزدان در شوراهای ولسوالی‌ها ثبت‌نام نکرده‌اند، پیشنهاد کرده است تا برگزاری انتخابات شوراهای ولسوالی‌ها به تعویق افتاده و زمانی که مشکلات و موانع موجود رفع شد، انتخابات شوراهای ولسوالی‌ها برگزار شود.

این درحالی است که تنها در 40 ولسوالی از مجموع ولسوالی‌های کشور تعداد کافی مردان و زنان خود را برای انتخابات شوراهای ولسوالی‌ها نامزد کرده‌اند و براساس قانون این ولسوالی‌ها واجد شرایط برگزاری انتخابات اند.

اسنادی که اطلاعات روز به آن دست یافته نشان می‌دهد که با تکمیل شدن روند ثبت‌نام نامزدان انتخابات شوراهای ولسوالی‌ها با وجود دو روز تمدید زمان ثبت‌نام، هنوزهم در شماری از ولسوالی‌ها نامزدان کافی برای شرکت در انتخابات ثبت‌نام نکرده‌اند.

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان از پنجم جوزا تا 22 جوزا روند ثبت‌نام نامزدان شوراهای ولسوالی‌ها را راه‌اندازی نمود و به دلیل تاخیر در آغاز ثبت‌نام در روستاها مدت ثبت‌نام نامزدان شوراهای ولسوالی‌ها برای دو روز تا 24 جوزا تمدید شد.

کمیسیون‌های ولایتی انتخابات اسناد نامزدان را مطابق لایحه، طرزالعمل و معیارهایی که از سوی کمیسیون مستقل انتخابات تصویب گردیده بود، بررسی کرده و گزارش آن را به دفتر مرکزی در کابل ارسال کردند.

براساس آمار کمیسیون مستقل انتخابات، 6 هزار و 152 نفر در سراسر کشور برای انتخابات شوراهای ولسوالی‌ها ثبت‌نام کرده‌اند. این رقم شامل ولایت غزنی، در جنوب کشور نمی‌شود زیرا روند انتخابات در این ولایت متوقف است.

اسنادی که اطلاعات روز به آن دست یافته نشان می‌دهد که کمیسیون مستقل انتخابات پس از بررسی‌ها و دریافت اسناد نامزدان از دفاتر ولایتی خود، دریافته که با در نظرداشت تعداد کرسی‌های شوراهای ولسوالی‌ها در برخی از ولسوالی‌ها تعداد کافی نامزدان ثبت‌نام نکرده‌اند.

براساس تخمین نفوس کشور و آمار اداره احصاییه مرکزی که مجموع نفوس کشور را 31.6 میلیون نفر گفته است، کمیسیون مستقل انتخابات مطابق ماده 61 قانون انتخابات کرسی‌های شوراهای ولسوالی‌ها را اختصاص داده و در مجموع 2 هزار و 561 کرسی را برای تمام ولسوالی‌ها در نظر گرفته است. از این میان 860 کرسی یا 25 درصد کرسی‌های هر شورای ولسوالی برای زنان در نظر گرفته شده است.

اسناد نشان می‌دهد که در بسیاری از ولسوالی‌ها هیچ فردی تاکنون خود را در انتخابات شورای ولسوالی نامزد نکرده، در شمار دیگر از ولسوالی‌ها زنان درخواست نداده و در شمار دیگر از ولسوالی‌ها رقم نامزدان شوراهای ولسوالی‌ها کمتر از تعداد کرسی‌ها است.

براساس اسنادی که اطلاعات روز به آن دست یافته است، «به استثنای 18 ولسوالی ولایت غزنی، ولسوالی خوست و فرنگ ولایت بغلان به اساس فهرست برآورد نفوس و فهرست اداره ارگان‌های محل یک ولسوالی می‌باشد ولی برای کمیسیون از ساحه به‌نام دو ولسوالی جداگانه گزارش رسیده است.»

در کنار این، «از جمله 368 ولسوالی در 42 ولسوالی اصلاً کاندیدان مرد و زن ثبت‌نام نکرده‌اند؛ از 326 ولسوالی باقی مانده، در 120 ولسوالی دیگر اصلاً کاندیدان زن ثبت‌نام نکرده‌اند؛ در 206 ولسوالی که زنان درخواست داده‌اند، در 166 ولسوالی تعداد درخواست دهندگان زن برابر و یا کمتر از تعداد کرسی‌های اختصاصی زنان در شورای ولسوالی مربوطه می‌باشند؛ در میان 326 ولسوالی که مردان درخواست داده‌اند، در 39 ولسوالی تعداد درخواست دهندگان مرد برابر و یا کمتر از تعداد کرسی‌های اختصاصی در شورای ولسوالی مربوطه به جزء سهمیه زنان می‌باشند و در مجموع در 40 ولسوالی‏ کاندیدان اعم از مردان و زنان نسبتاً کافی وجود دارند.»

چرا زنان برای شوراهای ولسوالی‌ها نامزد نشده‌اند؟

کمیسیون مستقل انتخابات گفته است که در 120 ولسوالی هیچ زنی برای انتخابات شوراهای ولسوالی‌ها خود را نامزد نکرده است. کمیسیون انتخابات مدعی است که در این ولسوالی‌ها برگزاری انتخابات شوراهای ولسوالی‌ها ناممکن به نظر می‌رسد زیرا زنان در آن ثبت‌نام نکرده‌اند.

نبود امنیت، عدم موجودیت ساز و کار قانونی برای فعالیت شوراهای ولسوالی‌ها، موجودیت شرط قانونی حداقل فراغت از صنف دوازدهم، مشخص نبودن حقوق و امتیازات برای اعضای شورای ولسوالی‌ها و عرف و عنعنات ناپسند در روستاها از جمله دلایل عدم نامزد شدن زنان در انتخابات شوراهای ولسوالی‌ها گفته شده است.

در بخشی از «گزارش مختصر از ثبت‌نام کاندیدان انتخابات شوراهای ولسوالی‌ها (1397)» که اطلاعات روز به آن دست یافته، آمده است: «باتوجه به موارد فوق‌الذکر کمیسیون تلاش‏های زیاد نمود تا تعداد کاندیدان به‌خصوص کاندیدان زن را افزایش دهد. در سلسله‏یی این تلاش‏ها جلسات متعددی را با جامعه مدنی مرتبط به انتخابات، وزارت امور زنان، وزارت معارف، وزارت انکشاف دهات و اداره ارگان‌های محل برگزار نمود که متأسفانه برخی ادارات به تعهدات شان عمل نکرده و عملاً تلاش‏های کمیسیون دراین راستا بی‏نتیجه ماند.»

کمیسیون مستقل انتخابات با توجه به مشکلات موجود در برابر روند برگزاری انتخابات شوراهای ولسوالی‌ها گفته است که ثبت‌نام کاندیدان شوراهای ولسوالی‌ها تمدید شود. اما این کمیسیون در ادامه گفته است که راه‌اندازی دوباره ثبت‌نام کاندیدان برای انتخابات شوراهای ولسوالی‌ها ممکن نیست و از سوی دیگر برگزاری انتخابات پارلمانی برای مردم، دولت و جامعه جهانی اهمیت ویژه دارد.

در ادامه گزارش این کمیسیون آمده است که «بهتر آن است تا الی آمادگی‏های لازم حکومت برای تهیه زیرساخت‏ها، ساز و کار قانونی فعالیت شوراهای ولسوالی‏ها، مشخص شدن اندازه معاشات و برطرف شدن سایر موانع که قبلاً به‌صورت مشرح بیان گردید به منظور فراهم شدن زمینه برای حضور کاندیدان به‌ویژه خانم‌ها در انتخابات شوراهای ولسوالی‌ها، برگزاری انتخابات شوراهای ولسوالی‏ها به تعویق انداخته شود. هر زمانی‌که موانع فوق‌الذکر رفع گردید کمیسیون مطابق قانون آماده برگزاری انتخابات مذکور می‏باشد.»

یک منبع در کمیسیون انتخابات به اطلاعات روز تایید کرده که این گزارش از سوی ریاست حقوق کمیسیون مستقل انتخابات تهیه شده و از سوی کمیسیون انتخابات به ریاست جمهوری برای تصمیم‌گیری فرستاده شده است.

انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی‌ها در 28 میزان سال جاری برگزار می‌شود. هرچند کمیسیون انتخابات به برگزاری به موقع آن تاکنون تاکید کرده اما با توجه به مشکلاتی که کمیسیون با آن مواجه است، برگزاری به موقع انتخابات حداقل در مورد انتخابات شوراهای ولسوالی‌ها مشکل به نظر می‌رسد.

شوراهای ولسوالی‌ها؛ شرایط نامزدی در این شوراها و مسوولیت‌های آن چیست؟