حنیف رضایی، سخن‌گوی قول اردوی ۲۰۹ شاهین نیز به اطلاعات روز می‌گوید که پس از آغاز حملات زمستانی زیر نام «ایثار ۱۰» وضعیت امنیتی در فاریاب بهبود یافته و تلفات سنگینی بر گروه طالبان وارد شده است.

بیش از یک ماه از آغاز حملات تهاجمی نیروهای امنیتی کشور در ولایت ناامن فاریاب می‌گذرد. مقام‌های امنیتی می‌گویند که پس از آغاز عملیات زمستانی، وضعیت امنیتی در این ولایت بهبود یافته است، اما برخی از اعضای شورای ولایتی فاریاب می‌گویند که تغییرات چندانی در وضعیت امنیتی این ولایت نیامده است.

در تازه‌ترین مورد، مقام‌های امنیتی در قول اردوی ۲۰۹ شاهین در شمال کشور اعلام کرده‌اند که در یک عملیات ویژه‌ی نیروهای ارتش، یک فرمانده عمومی گروه طالبان با ۲۰ جنگ‌جوی این گروه کشته شده‌اند.

این قل اردو با نشر خبرنامه‌ای گفته است که روز یک‌شنبه ( ۲۳ جدی) نیروهای ویژه‌ی ارتش با حمایت نیروهای هوایی ماموریت حمایت قاطع ناتو، در ولسوالی خواجه‌سبزپوش، بر سه موضع طالبان عملیات راه‌اندازی کرده‌اند که در نتیجه‌ی آن قاری تاج‌الدین، فرمانده عمومی طالبان برای این ولسوالی با ۲۰ جنگ‌جوی دیگر کشته شده‌اند.

حنیف رضایی، سخن‌گوی قول اردوی ۲۰۹ شاهین نیز به اطلاعات روز می‌گوید که پس از آغاز حملات زمستانی زیر نام «ایثار ۱۰» وضعیت امنیتی در فاریاب بهبود یافته و تلفات سنگینی بر گروه طالبان وارد شده است.

طاهر رحمانی، رییس‌ شورای ولایتی فاریاب اما می‌گوید که با وجود انجام حملات هوایی بر مواضع طالبان، وضعیت امنیتی این ولایت هنوز هم بهبود نیافته است. آقای رحمانی افزود که هنوز هم سطح تهدیدات بلند است و پس از آغاز عملیات زمستانی نیروهای امنیتی، گروه طالبان تنها به خاطر حفظ جان‌شان، از تجمع خودداری می‌کنند.

او می‌گوید که هم‌اکنون سه ولسوالی، لولاش، غورماچ و بل‌چراغ در کنترل طالبان است و تهدیدات بلند امنیتی در شاهراه نمبر یک نیز وجود دارد.

چند روز پیش، اسدالله خالد، سرپرست وزارت دفاع در سفرش به ولایت فاریاب از سرکوب طالبان و تشدید عملیات‌های نظامی علیه این گروه خبر داده بود.

مقام‌های قول اردوی ۲۰۹ شاهین می‌گویند در جریان جملات یک ماهه‌ی‌شان، بیش از ۲۰۰ جنگ‌جوی طالبان کشته شده‌اند. به قول این این مقام‌ها در میان کشته‌شدگان‌ ۲۹ تن از فرماندهان کلیدی، مسئولان استخباراتی، والی‌ها و ولسوال‌های نام نهاد این گروه و نیز شامل بوده‌اند. به اضافه‌ی این چندین ذخیره‌گاه سلاح و مهمات طالبان تخریب و به‌دست نیروهای امنیتی افتاده است.

حنیف رضایی، سخن‌گوی قول اردوی ۲۰۹ شاهین می‌گوید که گروه طالبان تنها ولسوالی بل‌چراغ را در اختیار دارد و دیگر ولسوالی‌ها در کنترل نیروهای امنیتی است. آقای رضایی افزود که یک تیم کوچک از نیروهای حمایت قاطع ناتو در این ولایت حضور دارد که در صورت نیاز به حمایت هوایی با نیروهای ارتش همکاری می‌کند.

عملیات زمستانی در ولایت فاریاب پس از آن آغاز شده که حدود پنج صد خانواده در روستای سرحوض ولسوالی پشتون‌کوت این ولایت، از دو ماه به این سو در محاصره‌ی طالبان قرار داشتند.

به گفته‌ی سخن‌گوی قول اردوی ۲۰۹ شاهین، طالبان پیش از آغاز عملیات زمستانی نیروهای امنیتی، تلاش داشتند که کنترل بندر تجارتی آقینه را در اختیار بگیرند. «گروه طالبان به هدف‌شان دست نیافتند و هم اکنون وضعیت امنیتی در این بندر به حالت عادی آن برگشته و به صورت جدی، مورد تهدید امنیتی قرار ندارد.»

 بندر آقينه یکی از بندرهای مهم تجارتی است که افغانستان را به كشور تركمنستان وصل می‌کند. سال گذشته رییسان جمهور افغانستان و ترکمنستان، خط آهن میان دو کشور را در این بندر افتتاح کردند.

این بندر در ولسوالی اندخوی فاریاب موقعیت دارد. به گفته‌ی‌ مسئولان، حکومت افغانستان سالانه بیش از یک میلیارد دالر از این بندر درامد دارد.  

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of