اتمر: تغییر کمیشنران کمیسیون انتخابات از سوی حکومت غیرقانونی است

اطلاعات روز: محمدحنیف اتمر، یکی کاندیدای ریاست‌جمهوری سال ۱۳۹۸ خورشیدی و مشاور پیشین امنیت ملی کشور در اعلامیه‌ای گفته است که برکناری کمیشنران کمیسیون مستقل انتخابات از سوی حکومت غیرقانونی و در مغایرت با عرف انتخاباتی می‌باشد.

در اعلامیه‌ی این مقام پیشین حکومت وحدت ملی که دیروز (چهارشنبه، ۴ دلو» به نشر رسیده، آمده است که ارگ ریاست‌جمهوری در تلاش تغییرات گسترده در کمیسیون مستقل انتخابات و کمیشنران این کمیسیون می‌باشد.

در اعلامیه، این اقدام ارگ ریاست‌جمهوری، یک جانبه و نمایشی خوانده و گفته شده است: «زمانی که رهبری حکومت خود یکی از کاندیدان ریاست‌جمهوری می‌باشد، تغییر کمیشنران کمیسیون مستقل انتخابات فقط از مجرای یک پروسه‌ی شفاف در هماهنگی و مشوره با سایر کاندیدان ممکن است.»

آقای اتمر همچنان گفته است که آوردن تغییرات گسترده در کمیسیون و «عزل و نصب‌های سیاسی» در کابینه‌ی حکومت به منظور بهره‌برداری انتخاباتی صورت می‌گیرد.

او در این اعلامیه، از جریان‌های سیاسی، کاندیدان ریاست‌جمهوری سال آینده و نهادهای مدنی ملی و بین‌المللی خواسته است که مانع این تغییرات در کمیسیون انتخابات شوند و به گفته‌او، این تغییرات لطمه‌ی بزرگی به اعتبار «پروسه‌ی ملی انتخابات» وارد می‌کند.

این در حالی است که عبدالبدیع صیاد، رییس کمیسیون مستقل انتخابات کشور دیروز (چهارشنبه، ۳ دلو) گفته بود که رهبری حکومت وحدت ملی و این کمیسیون در تلاش آوردن اصلاحات در کمیسیون انتخابات می‌باشد. او گفت که این اصلاحات در تغییر سیستم لازمی است، اما تغییر چهره‌ها هرگز نمی‌‌تواند «درد و رنجی را که در انتخابات‌های گذشته بوده است، معالجه کند.»

بر اساس تقویم اعلام‌شده از سوی کمیسیون انتخابات، قرار است انتخابات ریاست‌جمهوری همزمان با سه انتخابات دیگر به تاریخ ۲۹ سرطان سال آینده برگزار شود.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *