شنبه 2 فوریه 2019

داوودزی: با خروج زودهنگام نیروهای امریکایی از افغانستان خون‌ریزی بیشتر می‌شود

محمدعمر داوودزی، رییس دبیرخانه‌ی شورای عالی صلح و نماینده‌ی رییس‌جمهور در امور منطقه‌ای برای اجماع صلح گفته است در صورتی که نیروهای امریکایی به گونه‌ی سریع از افغانستان خارج شوند، خشونت‌ها در این کشور گسترش یافته و خونریزی نیز بیشترمی‌شود.

اطلاعات روز: محمدعمر داوودزی، رییس دبیرخانه‌ی شورای عالی صلح و نماینده‌ی رییس‌جمهور در امور منطقه‌ای برای اجماع صلح گفته است در صورتی که نیروهای امریکایی به گونه‌ی سریع از افغانستان خارج شوند، خشونت‌ها در این کشور گسترش یافته و خونریزی نیز بیشتر می‌شود.

آقای داوودزی روز جمعه (۱۲ دلو) در مصاحبه با شبکه‌ی «سی‌ان‌ان» گفته است: «اگر این نیروها بدون در نظرداشت یک جدول زمانی از افغانستان بیرون شوند، خلایی به‌وجود خواهد آمد که در نتیجه‌ی آن خونریزی بیشتر صورت خواهد گرفت.»

او همچنان گفته است که طالبان نمی‌خواهند با دولت افغانستان رودررو گفت‌وگو کنند. به گفته‌ی او: «به نظر من رهبران طالبان نگران اند، تا زمانی که جدول زمانی خروج از سوی نیروهای امریکایی اعلام نشود و این گروه با دولت افغانستان گفت‌وگو کنند، سبب خواهد شد که مورال فرماندهان و جنگجویان‌شان در میدان جنگ از بین برود و به این فکر شوند که چرا آنان می‌جنگند در صورتی که رهبری‌شان مذاکره می‌کنند؟»

پیش از این رییس‌جمهور غنی نیز در نامه‌ای به دونالد ترمپ، از او خواسته است تا یک گروه کاری از دو طرف معرفی شده و در مورد مصارف و ساحه‌ی پوشش و حضور سربازان امریکایی بحث کنند.

بر اساس گزارش روزنامه نیویورک تایمز، رییس‌جمهور غنی نسبت به خروج کامل سربازان امریکایی از افغانستان ابراز نگرانی کرده است.

 آقای غنی در این نامه پیش‌بینی کرده که در مصارف حفظ و مراقبت نیروهای امریکایی احتمالا حدود دو میلیارد دالر و نیز در شمار این نیروها تا سه هزار نفر کاهش به میان آید.

این نگرانی‌ها در حالی مطرح شده است که دونالد ترمپ، رییس‌جمهور ایالات متحده‌ی امریکا روز پنج‌شنبه هفته‌ی گذشته در نشستی در واشنگتن گفته است در صورتی که گفت‌وگوهای صلح افغانستان به نتیجه برسد، نیروهایش را از افغانستان خارج خواهد کرد.

آقای ترمپ گفته است: «شما می‌بینید که چه در حال اتفاق افتادن است و من نمی‌توانم بگویم که این یک تضمین است؛ زیرا ما نزدیک به ۱۹ سال است که در افغانستان حضور داریم و نخستین بار آن‌ها در مورد رسیدن به یک توافق گفت‌وگو می‌کنند، اگر این کار انجام شود ما مردم خود را دوباره به خانه می‌آوریم.»

امریکا در حال حاضر حدود ۱۴ هزار نیرو در افغانستان دارد که بیشتر نقش آموزش و مشورت به نیروهای امنیتی افغان را بر عهده دارند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of