دوشنبه ۲۶ حمل ۱۳۹۸

خلیل‌زاد: امریکا جنگ را در افغانستان تحمیل نکرده است

زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی وزارت خارجه‌ی امریکا به اعلامیه‌ی طالبان مبنی بر این که امریکا جنگ را بر این گروه تحمیل کرده، واکنش نشان داده است. آقای خلیل‌زاد ناوقت روز یک‌شنبه (۲۵ حمل) در یک رشته توئیتی گفته است که امریکا این جنگ را تحمیل نکرده است.

اطلاعات روز: زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی وزارت خارجه‌ی امریکا به اعلامیه‌ی طالبان مبنی بر این که امریکا جنگ را بر این گروه تحمیل کرده، واکنش نشان داده است. آقای خلیل‌زاد ناوقت روز یک‌شنبه (۲۵ حمل) در یک رشته توئیتی گفته است که امریکا این جنگ را تحمیل نکرده است.

خلیل‌زاد گفته است که افغان‌ها چندین دهه است که بایکدیگر درگیر جنگ است و در این جنگ هزاران غیرنظامی بی‌گناه نیز جان خود را از دست داده‌اند. او در عین حال تأکید کرده است که افغان‌ها به جای یک فصل دیگری از جنگ، به دنبال راه جدید هستند.

نماینده‌ی ویژه‌ی وزارت خارجه‌ی امریکا برای صلح افغانستان گفته است: «ایالات متحده‌ی امریکا به مذاکرات صلح رو آورد زیرا که جنگ دیگر پاسخ و راه حل نیست. در جریان گفت‌وگوها، من راه‌هایی برای کاهش خشونت پیشنهاد کردم. طالبان با رد کردن کار با ما برای ختم جنگ و پایان کشتار، در پی طولانی کردن جنگ است.»

آقای خلیل‌زاد افزوده است که بگذارید مردم افغانستان قضاوت کنند که آیا بیانیه‌ی طالبان مبنی بر ادامه‌ی جنگ، گامی برای پیشرفت است؟

او همچنان گفته است که کوتاه‌ترین راه برای جلوگیری از قربانی بیشتر، آتش‌بس است و رهبری طالبان نیز باید به نمایندگان این گروه اجازه دهد که بر میز مذاکره حاضر شوند و گفت‌وگو کنند.

آقای خلیل‌زاد در ادامه گفته است که او کار روی پرونده‌ای که در دست دارد را ادامه  می‌دهد. به گفته‌ی او، مردم افغانستان سزاوار و خواستار یک آتش‌بس همه‌جانبه و گفت‌وگوهایی که به صلح منتهی می‌شود، هستند و ایالات متحده‌ی امریکا در این راه در کنار آنان خواهد ایستاد.

این اظهارات از سوی خلیل‌زاد در حالی مطرح شده است که گروه طالبان به تاریخ ۲۳ حمل عملیات بهاری‌اش زیر نام «الفتح» را اعلام کرد. در واکنش به آغاز این عملیات، آقای خلیل‌زاد گفته بود که اعلام جنگ از سوی طالبان در این مقطع زمانی نشان می‌دهد که این گروه هنوز هم به روش‌های گذشته پایبند است.

آقای خلیل‌زاد عملیات بهاری طالبان «الفتح» را غیرمسئولانه و بی‌پروایی این گروه به کاهش خشونت در افغانستان خوانده و گفته بود که به نمایندگی از ایالات متحده‌ی امریکا آن را محکوم می‌کند.

در واکنش به آن، گروه طالبان نیز به تاریخ ۲۴ حمل با نشر اعلامیه‌ای گفته بود که جنگ جاری از سوی امریکا بر این گروه تحمیل شده است.

1
دیدگاه بگذارید

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
غفور کابلی Recent comment authors
  Subscribe  
newest oldest most voted
Notify of
غفور کابلی
Guest
غفور کابلی

اصلا آمریکا از اول آرزو خطم کردن طالبان را نه داشت و همچنان خواهان یک دولت قوی افغانی نه بود و نه هست . جنگ که در افغانستان به راه افتید در واقعیت یک جنگ استخباراتی و یک جنگ بود که باید نه برنده داشته باشد نه بازنده . خصوصا درین جنگ‌دست خون نظامیان پاکستان و خلیلزاد از اول مشهود بود و تا به حال این انسان محیل جز نمایش اقده های خود دیگر کدام کار از دستش ساخته نیست . حالا همین قدر کرد که طالبان که تقریبا امید خود را از دست داده بودند دوباره روحیه جنگی و… Read more »