دوشنبه ۲۶ حمل ۱۳۹۸

تیم انتخاباتی حنیف اتمر لویه‌جرگه مشورتی صلح را تحریم کرد

یک روز پس ازآن که تیم انتخاباتی ثبات و هم‌گرایی به رهبری عبدالله عبدالله، رییس اجرایی کشور اعلام کرد که اعضای این تیم در لویه‌جرگه مشورتی صلح شرکت نمی‌کنند، تیم انتخاباتی به رهبری محمدحنیف اتمر، مشاور پیشین امنیت ملی نیز گفته است که اعضای تیم انتخاباتی صلح و اعتدال در این جرگه شرکت نمی‌کنند.

اطلاعات روز: یک روز پس ازآن که تیم انتخاباتی ثبات و هم‌گرایی به رهبری عبدالله عبدالله، رییس اجرایی کشور اعلام کرد که اعضای این تیم در لویه‌جرگه مشورتی صلح شرکت نمی‌کنند، تیم انتخاباتی به رهبری محمدحنیف اتمر، مشاور پیشین امنیت ملی نیز گفته است که اعضای تیم انتخاباتی صلح و اعتدال در این جرگه شرکت نمی‌کنند.

در اعلامیه‌ی دفتر مطبوعاتی آقای اتمر که امروز (دوشنبه، ۲۶ حمل) منتشر شده، آمده است که تیم انتخاباتی صلح و اعتدال روند برگزاری لویه‌جرگه مشورتی صلح را رد کرده و آن‌را وقت‌تلفی از سوی حکومت در روند صلح و تلاشی برای کمپین غیرقانونی انتخاباتی می‌داند.

در اعلامیه همچنان گفته شده است که تیم صلح و اعتدال به تاریخ ۱۸ حمل نیز نگرانی عمیق خود در قبال برگزاری لویه‌جرگه مشورتی صلح را مطرح کرده و آن‌را یک اقدام مشورتی نه، بلکه یک جرگه‌ی سفارشی دانسته بود.

به نقل از اعلامیه، هنوز هم هیچ‌گونه وضاحتی در مورد اهداف واقعی و «پس پرده»‌ی حکومت و هیچ اطمینانی در مورد آزاد و عادلانه بودن روند برگزاری لویه‌جرگه به دست نیامده است.

در بخشی از اعلامیه آمده است: «در چنين وضعيتی ما باور داريم كه روند مذكور كه بدون هیچ‌گونه مشورتی با جریان‌های مطرح سیاسی، ملی و مردمی به پيش برده می‌شود، نمي‌تواند متضمن يك لويه‌جرگه واقعي باشد زيرا در لويه‌جرگه‌ها اصل مشورتی بودن اساس مشروعيت آن‌ها را تشكيل داده و تأثیر مستقیم بر موثریت و نتايج آن‌ها دارد.»

گفتنی است که تیم انتخاباتی ثبات و هم‌گرایی به رهبری عبدالله عبدالله نیز روز یک‌شنبه (۲۵ حمل) اعلام کرد که اعضای این تیم در جرگه‌ی مشورتی صلح شرکت نمی‌کنند.

در اعلامیه‌ای که از سوی این تیم انتخاباتی به نشر رسیده بود، آمده است که برگزاری این نشست «مُمد حل مشکلات» در افغانستان نمی‌باشد.

همچنان در اعلامیه آمده است که برای برگزاری این لویه‌جرگه هم در سطح حکومت و هم در سطح احزاب و شخصیت‌های سیاسی شامل این تیم، مشورت لازم صورت نگرفته است.

با این حال، این جرگه‌ی مشورتی قرار است با حضور دو هزار و ۵۰۰ نماینده از تمام ولایات کشور به تاریخ ۹ ثور برای چهار روز در کابل برگزار شود. هدف از برگزاری این لویه‌جرگه مشوره‌دهی در امور صلح به دولت گفته شده است.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of