چهارشنبه ۲۸ حمل ۱۳۹۸

وزارت معارف: در سال جاری ۴۰ هزار آموزگار به سویه‌ی لیسانس و چهارده‌پاس ارتقا می‌کنند

محمدمیرویس بلخی، سرپرست وزارت معارف که امروز (چهارشنبه، ۲۸ حمل) در برنامه‌ی «حساب‌دهی حکومت به ملت» در مرکز اطلاعات و رسانه‌های حکومت صحبت می‌کرد، گفت که در سال جاری بیست هزار آموزگار از طریق برنامه‌ی «داخل خدمت» در مراکز تربیه‌ی معلم به سویه‌ی چهارده‌پاس ارتقا می‌کنند.

اطلاعات روز: وزارت معارف کشور اعلام کرد که در سال جاری خورشیدی چهل هزار آموزگار به سویه‌ی لیسانس و چهارده‌پاس ارتقا می‌کنند.

محمدمیرویس بلخی، سرپرست وزارت معارف که امروز (چهارشنبه، ۲۸ حمل) در برنامه‌ی «حساب‌دهی حکومت به ملت» در مرکز اطلاعات و رسانه‌های حکومت صحبت می‌کرد، گفت که در سال جاری بیست هزار آموزگار از طریق برنامه‌ی «داخل خدمت» در مراکز تربیه‌ی معلم به سویه‌ی چهارده‌پاس ارتقا می‌کنند.

آقای بلخی همچنان گفت که در سال جاری خورشیدی بیست هزار آموزگار چهارده‌پاس نیز برای فراگیری تحصیلات به سویه‌ی لیسانس به دانشگاه‌ها معرفی خواهند شد.

او افزود: «تا پنج سال آینده تمامی آموزگاران غیرمسلکی، مطابق معیارهای وزارت معارف ارتقای ظرفیت می‌یابند و برای رفع کمبود آموزگار، روند استخدام یازده هزار آموزگار ریزرف در رشته‌های مورد نیاز، جریان دارد.»

سرپرست وزارت معارف در این برنامه علاوه کرد که در سال جاری ۱۴۰ باب مکتب ارتقا داده می‌شود و یک هزار و ۱۷۰ صنف آموزش محلی و تسریعی نیز جهت سهولت دسترسی دانش‌آموزان به خدمات آموزشی در بخش‌های دوردست کشور ایجاد می‌شود.

آقای بلخی همچنان گفت که در سال جاری برای ۲۰۰ هزار نفر از افراد واجد شرایط به‌شمول زنان، کوچی‌ها و کارمندان خدماتی ادارات دولتی که از سواد محروم هستند، یازده هزار کورس سوادآموزی و برای ده هزار نفر دیگر برنامه‌ی سوادآموزی حرفه‌ای تدویر می‌شود.

به گفته‌ی او، در سال جاری دو هزار و ۷۰۰ مکتب از سوی وزارت انکشاف دهات و ۳۰۰ مکتب دیگر از سوی وزارت شهرسازی و اراضی اعمار خواهد شد.

آقای بلخی در بخشی از سخنانش همچنان گفت که در این مدت ۵۰۰ مکتب ترمیم و بازسازی، یک هزار و ۲۹۰ مکتب با لابراتوار وکمپیوتر تجهیز و ۲۰۰ مکتب دیگر از سوی وزارت مخابرات به انترنت وصل می‌شود.

او گفت: «به‌منظور رفع کمبود کتاب‌های درسی در سال ۱۳۹۸ خورشدی، ۵۰ میلیون جلد کتاب درسی چاپ شده و به دسترس دانش‌آموزان قرار می‌گیرد.» به گفته‌ی او، روند توزیع ۲.۲ میلیون جلد کتاب درسی برای دانش‌آموزان مراکز آموزشی نیز آغاز شده است.

سرپرست وزارت معارف گفت که طرح خودگردان ساختن مکاتب، طرح درجه‌بندی شاگردان و طرح بهبود جایگاه آموزگار از طرح‌‌های تازه‌ای اند که این وزارت برای رسیدن به هدف آموزش عصری، روی آن کار می‌کند.

آقای بلخی همچنان گفت که امضای دو تفاهم‌نامه‌ی بزرگ به ارزش ۳۳۴ میلیون دالر امریکایی جهت بهبود وضعیت معارف کشور با نهادهای بین المللی، امضای ۱۰۷ تفاهم‌نامه با دیگر موسسات همکار و۴۷ تفاهم‌نامه با ادارات دولتی به هدف شمولیت کودکان محروم از آموزش و پرورش و ارتقای کیفیت معارف، باز شدن دروازه‌های ۵۰۰ مکتب مسدود در نتیجه‌ی دخیل ساختن مردم به معارف، فراهم‌سازی زمینه‌ی دسترسی آسان به آموزش و پرورش برای ۱۹۷ هزار شاگرد از طریق هفت هزار صنف آموزش محلی، فراغت ۱۹۷ هزار سوادآموز از کورس‌های سوادآموزی و ارتقای ظرفیت ۲۰ هزار معلم تا سویه‌ی چهارده‌پاس از دست‌آورد‌های این وزارت در سال ۱۳۹۷ خورشیدی بوده است.

1
دیدگاه بگذارید

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
حسیب الله شریفی Recent comment authors
  Subscribe  
newest oldest most voted
Notify of
حسیب الله شریفی
Guest
حسیب الله شریفی

از طرح های وزارت معارف به گرمی استقبال می کنیم و همچنان علاوه کنم که در پهلوی طرح ها و برنامه های سازنده ای این مقام نیاز شدید به کنترول است.زیرا کنترول نکردن در دهات مشکلات و چالشهای زیادی را در معارف به بار آورده است. عده ای در روستا ها معارف را با ناتوانی و کم فهم و حتا عدم سواد با استفاده ای دامن زدن مسایلی قومی و تعبدی و روحانیت به گیرو گرفته اند و بدین وسیله مخل واقع شده اند و از عناصر اصلی ویرانی معارف روستا ها می باشند بنائن از مقام محترم خاهشمندیم که… Read more »