شفاخانه‌ی محمد علی جناح در غرب شهر کابل افتتاح شد

شفاخانه‌ی محمدعلی جناح با داشتن ۲۰۰ در مربوطات ناحیه‌ی ششم شهر کابل اعمار شده است. قرارداد ساخت این شفاخانه به همراه شفاخانه‌ی فاطمه جناح در سال ۱۳۸۸ خورشیدی از سوی دولت پاکستان به مبلع بیش از ۵۰ میلیون دالر بسته شده بود.

اطلاعات روز: «شفاخانه‌ی محمدعلی جناح» امروز (شنبه، ۳۱ حمل) با اشتراک شماری از مقامات ارشد دولت افغانستان و پاکستان طی مراسمی در کابل افتتاح شد.

فیروزالدین فیروز، وزیر صحت عامه‌ی کشور گفت که این شفاخانه با هزینه‌ی مجموعی ۲۴ میلیون دالر امریکایی از سوی پاکستان ساخته شده است که شامل زیرساخت، تجهیزات، تربیه و آموزش کارمندان آن می‌شود.

به گفته‌ی او، این شفاخانه در سه مرحله تکمیل و به بهره‌برداری می‌رسد که در ابتدا بخش‌های داخله و جراحی و سپس دو بخش دیگر آن در بخش‌های پیوند کلیه و تداوی امراض سرطانی فعال خواهد شد.

همچنان آقای فیروز در مراسم با اشاره به مشکلات دسترسی به خدمات طبی در کشور گفت: «من به مثابه یک تبعه‌ی افغانستان، به مثابه مسئول یک بخش، از تمام آلام، مسایل، دردها، احتیاجی مردم، افغان‌هایی که جهت تداوی به خاطر دریافت ویزا پشت دروازه‌ی سفارت‌ها ایستاد می‌شود، از دست‌درازی و دست‌بوسی مردم کاملا مطلع هستم و با پوست، خون و مغز استخوان خود این را لمس می‌کنم. از این لحاظ ما از هیچ نوع تلاشی جهت بهبود و عرضه‌ی خدمات خوب برای مردم دریغ نمی‌کنیم.»

با این حال سرور دانش، معاون دوم ریاست‌جمهوری کشور نیز در این مراسم با اشاره به عدم دسترسی مردم به خدمات صحی گفت که خدمات صحی از ارکان مهم حکومت‌داری است و دولت مکلف می‌باشد که وساییل وقایه و اعلاج امراض و تسهیلات صحی را به مردم عرضه کنند.

آقای دانش افزود: «با وجودی که در اکثر مراکز واحدهای دومی و سومی کشور فعالیت‌های صحی جریان دارد، ولی هنوز ما به علت جنگ و ناامنی در اکثر مناطق کشور، به شمول پایتخت با چالش‌ها و موانع جدی مواجهیم.»

به گفته‌ی او، از دیگر چالش‌ها در بخش سکتور صحت، عدم رعایت انکشاف متوازن و ترکیب و حضور متناسب کدرهای گروه‌های اجتماعی و فرهنگی در سطح کشور و ساختار وزارت صحت عامه می‌باشد.

او افزود که این موضوعات مشکلات جدی در خدمات بخش صحی کشور خلق کرده است.

همچنان آقای دانش با اشاره به ساخت شفاخانه‌ی محمدعلی جناح در غرب کابل گفت: «امیدواریم با افتتاح این شفاخانه بخش عمده‌ای از مشکلات صحی باشندگان ‌کابل حل گردد و بخشی از کشور به خدمات صحی اساسی دسترسی پیدا کنند.»

در همین حال علی‌محمد خان، وزیر دولت در امور پارلمانی پاکستان کار ساخت این شفاخانه را نشان «دوستی پاکستان و افغانستان» خوانده گفت که پاکستان در نظر دارد که حدود سه میلیارد کلدار به سکتور صحت افغانستان کمک کند.

او هم‌چنان افزود که به زودی شفاخانه‌ی ۱۰۰ بستر «نایب امین‌الله خان» را که به حمایت مالی این کشور به هزینه‌ی ۱۹ میلیون دالر در ولایت لوگر ساخته شده است، نیز به زودی افتتاح می‌شود.

شفاخانه‌ی محمدعلی جناح با داشتن ۲۰۰ در مربوطات ناحیه‌ی ششم شهر کابل اعمار شده است. قرارداد ساخت این شفاخانه به همراه شفاخانه‌ی فاطمه جناح در سال ۱۳۸۸ خورشیدی از سوی دولت پاکستان به مبلع بیش از ۵۰ میلیون دالر بسته شده بود که فعال‌سازی آن به علت‌های نامعلومی تا کنون به تعویق افتاده بود و شفاخانه‌ی فاطمه جناح تا کنون افتتاح نشده است.

اطلاع‌رسانی
به من اطلاع بده در صورتی که
guest
0 دیدگاه‌ها
Inline Feedbacks
View all comments