ARG

غنی: کشورهای منطقه همکاری‌شان را در روند صلح افغانستان «هماهنگ» کنند

اطلاعات روز: رییس‌جمهور اشرف غنی در حاشیه‌ی نوزدهمین نشست سازمان همکاری شانگهای در بیشکیک، پایتخت قرغیزستان با نرندرا مودی، نخست‌وزیر هند دیدار کرده است.

در این دیدار که پنج‌شنبه شب (23 جوزا) انجام شده، دو طرف در مورد مبارزه با تروریسم، اتصال منطقوی، گسترش همکاری‌های اقتصادی و ترانزیتی و اجماع منطقوی در خصوص صلح افغانستان بحث و گفت‌وگو کرده‌اند.

آقای غنی در این دیدار از کشورهای منطقه خواسته است که همکاری‌های‌شان را در خصوص روند صلح افغانستان هماهنگ کنند.

پیش ازاین زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی وزارت خارجه‌ی امریکا نیز در دیدار با آقای غنی گفته بود که اجماع بین‌المللی در رابطه به صلح افغانستان به‌وجود آمده و نیاز است تا در سطح منطقه نیز اجماع به‌وجود آید. او همچنان تأکید کرده بود که روند صلح افغانستان به هماهنگی و هم‌سویی ضرورت دارد.

از سویی هم رییس‌جمهور غنی از همکاری‌های هند در عرصه‌های مختلف به افغانستان نیز قدردانی کرده و گفته است که صلح باعزت و پایدار خواست اساسی مردم افغانستان و اولویت و مسئولیت مهم حکومت این کشور است.

در همین حال نخست‌وزیر هند در این دیدار با اشاره به ادامه‌ی کمک‌های کشورش به افغانستان، همچنان گفته است که هند به‌عنوان دوست و همکار استراتژیک در کنار افغانستان قرار خواهد داشت.

آقای مودی در عین حال افزوده است که کشورش از مذاکرات صلح بین‌الافغانی تحت رهبری و مالکیت مردم افغانستان حمایت می‌کند.

گفتنی است که رییس‌جمهور غنی روز پنج‌شنبه برای شرکت در نوزدهمین نشست سازمان همکاری شانگهای به قرغیزستان رفته است.