کمیسیون انتخابات کارمندان متخلف خود را شناسایی و به دادستانی معرفی می‌کند

اطلاعات روز: کمیسیون مستقل انتخابات اخیرا فیصله کرده است تا آن‌عده از کارمندان دایمی و موقت به‌شمول مدیران این کمیسیون را که در جریان انتخابات پارلمانی سال گذشته‌ی خورشیدی (1397) تخلف کرده‌اند، شناسایی و با آنان به رویت اسناد و مدارک معتبر برخورد قانونی صورت گیرد.

عبدالعزیز ابراهیمی، سخن‌گوی کمیسیون مستقل انتخابات امروز (چهارشنبه، 19 سرطان) به روزنامه‌ی اطلاعات روز گفت که مطابق به «پلان عمل» این کمیسیون با کارمندان متخلف برخورد خواهد شد. آقای ابراهیمی افزود که ممکن است کارمندان متخلف به داستانی نیز معرفی شوند.

براساس این فیصله‌نامه که تمامی هفت عضو کمیسیون انتخابات آن‌را امضا کرده‌اند، سوءاستفاده از امکانات و صلاحیت‌های وظیفوی در جریان اجرای وظیفه به نفع یا ضرر نامزدان، تهیه‌ی فورمه‌های نتایج از محلات و مراکز بسته، خودداری از ارسال مواد انتخاباتی به مراکز و محلات رأی‌دهی بدون دلیل و عذر موجه، کم‌کاری در جمع‌آوری و جابجایی مواد انتخاباتی در «گدام»های کمیسیون، بی‌نظمی در جریان تفتیش و بازشماری آرا، مفقودشدن کتاب‌های استفاده نشده‌ی ثبت‌نام رأی‌دهندگان، مفقودشدن دستگاه‌های بیومتریک و وسایل آن از مواردی اند که با مسئولین و مرتکبان آن به رویت اسناد برخورد خواهد شد.

صفحه‌ی اول متن فیصله‌نامه کمیسیون انتخابات در مورد کارمندان متخلف

همچنان براساس فیصله‌ی کمیسیون انتخابات؛ با آن‌عده از مسئولین محلات، مراکز رأی‌دهی، آمر ولسوالی و رییس دفتر ولایتی که در ساحه‌ی کاری‌شان انتخابات برگزار نشده اما فورمه‌ی نتایج آن دارای آرا به مراکز ارسال شده و نیز افرادی‌که به‌نام آنان محلات و مراکز در جاهای دیگر فورمه نتایج ساخته‌اند و… برخورد قانونی خواهد شد.

صفحه‌ی دوم متن فیصله‌نامه‌ی کمیسیون انتخابات در مورد کارمندان متخلف

گفتنی است که انتخابات پارلمانی به تاریخ 28 و و29 میزان سال گذشته‌ی خورشیدی در 32 ولایت و در ولایت قندهار به تاریخ پنجم عقرب برگزار شد. انتخابات در ولایت غزنی بنابر دلایل سیاسی تا کنون برگزار نشده است.

انتخابات پارلمانی سال گذشته با جنجال‌هایی نیز مواجه شد و کمیسیون مستقل انتخابات با گذشت بیش از شش ماه روند اعلام نتایج نهایی این انتخابات را تکمیل کرد.

شماری از نامزدان نتایج این انتخابات را غیرقابل قبول خواند و در آخرین مورد برخی از نامزدان زن معترض در اعتراض به نتایج نهایی انتخابات پارلمانی اعتصاب غذایی کرده و لبان‌شان را دوختند.