سه‌شنبه 6 آگوست 2019

حکومت افغانستان به طالبان: کسی نمی‌تواند جلو برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری را بگیرد

گروه طالبان پیشتر اعلام کرده بود که «اداره‌ی کابل» می‌تواند این انتخابات را تنها در شماری از شهرهای افغانستان برگزار کند، اما این گروه با جدیت تمام برای جلوگیری از برگزاری آن تلاش می‌کند.

اطلاعات روز: ریاست‌جمهوری و ریاست اجراییه‌ی کشور در واکنش به تهدید طالبان مبنی بر هدف‌قراردادن همایش‌های مرتبط به انتخابات، گفته‌اند که انتخابات در کشور برگزار می‌شود و هیچ کسی نمی‌تواند مانع برگزاری آن شود.

در اعلامیه‌ای که امروز (سه‌شنبه، ۱۵ اسد) از سوی ارگ به نشر رسیده، آمده است: «اشتراک در انتخابات و تعیین اولی‌الامر از طریق رأی مستقیم حق شرعی و قانونی مردم افغانستان است. دولت افغانستان تمامی آمادگی‌های لازم را برای برگزاری انتخابات آزاد، شفاف و سرتاسری اتخاذ کرده است.»

براساس اعلامیه، این تهدید طالبان، تهدید بر مردم افغانستان است و به نیروهای امنیتی و دفاعی کشور نیز هدایت قاطع داده شده است که نگذارند روند انتخابات مختل شود.

همچنان ریاست‌جمهوری کشور با اشاره به جریان مذاکرات صلح میان هیأت امریکایی و گروه طالبان در قطر، از این گروه خواسته است که صلح‌خواهی را با خودداری از تهدید مردم، در عمل نشان بدهد.

از سویی هم، در این اعلامیه گفته‌های طالبان مبنی بر خارجی و غیرافغانی‌خواندن روند انتخابات رد شده و گفته شده است که بخش اعظمی از بودجه‌ی انتخابات از سوی دولت افغانستان پرداخت می‌شود و مدیریت آن نیز به دوش خود افغان‌ها می‌باشد.

در همین حال، ریاست اجرایی کشور نیز با نشر اعلامیه‌ای، این تهدید طالبان را محکوم کرده و آن را در مغایرت با ارزش‌های مردم‌سالاری خوانده است.

در اعلامیه گفته شده است که حق نامزدی برای انتخابات و حق اشتراک در آن از حقوق بنیادی شهروندی در قوانین نافذه‌ی کشور می‌باشد که مردم افغانستان بعد از سال‌ها مبارزه و تلاش به آن دست یافته است.

ریاست‌ اجرایی کشور از شهروندان کشور خواسته است که با اشتراک در انتخابات «برنامه‌های دشمنان کشور» را خنثا و ناکام سازند.

در همین حال در این اعلامیه از نیروهای امنیتی و دفاعی کشور نیز خواسته شده است که از هیچ نوع تلاش در جهت تأمین امنیت انتخابات و شهروندان کشور دریغ نورزند.

گروه طالبان پیشتر اعلام کرده بود که «اداره‌ی کابل» می‌تواند این انتخابات را تنها در شماری از شهرهای افغانستان برگزار کند، اما این گروه با جدیت تمام برای جلوگیری از برگزاری آن تلاش می‌کند.

در اعلامیه‌ی گروه طالبان که امروز (سه‌شنبه، ۱۵ اسد) منتشر شده، در آن از کشورهای خارجی نیز خواسته شده تا به‌جای حمایت از روند انتخابات «جعلی» و به عهده گرفتن مصارف آن، انرژی و منابع‌شان را در راستای صلح واقعی به کار بیندازند.

طالبان همچنان گفته بودند با توجه به ادامه‌ی مذاکرات برای آمادگی «تفاهم بین‌الافغانی»، انتخابات جز ضیاع وقت، پول و امکانات، دیگر هیچ نتیجه‌ای نخواهد داشت.

با این حال قرار است انتخابات ریاست‌جمهوری به تاریخ ششم میزان سال جاری برگزار شود. کارزارهای انتخاباتی میان نامزدان انتخابات ریاست‌جمهوری نیز از تاریخ ششم اسد آغاز شده و قرار است تا تاریخ چهارم میزان ادامه یابد.

برای رسیدن به کرسی ریاست‌جمهوری ۱۸ نفر به‌شمول رییس‌جمهور اشرف غنی و عبدالله عبدالله، رییس اجرایی کشور خود را نامزد کرده‌اند.

1
دیدگاه بگذارید

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
صوفیه عمر Recent comment authors
  Subscribe  
newest oldest most voted
Notify of
صوفیه عمر
Guest

قسمت عمده مصارف انتخابات توسط خارجی ها تهیه شده، چطور ممکن است این انتخابات مثل گذشته و به خصوص مثل انتخابات پارلمان دروغین و تقلبی نباشد؟