پنج شنبه ۲۱ سنبله ۱۳۹۸

ترمپ در هجدهمین سال‌روز حمله‌ی یازدهم سپتمبر: حملات بر طالبان را شدت می‌دهیم

آقای ترمپ که دیروز (چهارشنبه، ۲۰ سنبله) در مراسم یادبود از هجدهمین سال‌روز حملات ۱۱ سپتمبر در وزارت دفاع امریکا (پنتاگون) صحبت می‌کرد، افزود که سرکوب طالبان در «چهار روز اخیر» در ده سال گذشته بی‌سابقه بوده است.

اطلاعات روز: دونالد ترمپ، رییس‌جمهوری امریکا می‌گوید که کشورش جنگ‌جویان گروه طالبان را در چند روز گذشته به‌طور بی‌سابقه‌ای سرکوب کرده است و پس از این حملات بر این گروه را شدیدتر می‌کند.

آقای ترمپ که دیروز (چهارشنبه، ۲۰ سنبله) در مراسم یادبود از هجدهمین سال‌روز حملات یازدهم سپتمبر در وزارت دفاع امریکا (پنتاگون) صحبت می‌کرد، افزود که سرکوب طالبان در «چهار روز اخیر» در ده سال گذشته بی‌سابقه بوده است.

او گفت، دستور این حملات پس از آن صادر شد که مذاکرات میان امریکا و طالبان به خاطر حمله‌ی هفته‌ی گذشته‌ی این گروه در کابل، متوقف شد.

آقای ترمپ افزود: «آنان (طالبان) فکر می‌کردند که با انجام این حمله قدرت خود را نشان می‌دهند، اما تمام آنچه را که نشان دادند، ضعف‌شان بود.»

از سویی هم رییس‌جمهوری امریکا در جریان این صحبت‌هایش با اشاره به حمله‌ی یازدهم سپتمبر، گفت که اگر این گروه بار دیگر قصد حمله به امریکا را داشته باشد «مورد حمله‌ای قرار خواهد گرفت که تا کنون مانند آن را ندیده است».

در عین حال، یسن استولتنبرگ، دبیر کل پیمان اتلانتیک شمالی (ناتو) دیروز در مراسم یادبود قربانیان یازدهم سپتمبر در بروکسیل گفت که ناتو و کشورهای عضو این پیمان به هدف آموزش و مشوره‌ی نظامیان افغان و ایجاد شرایط صلح، در افغانستان حضور خواهند داشت.

در همین حال ارگ ریاست‌جمهوری کشور با نشر خبرنامه‌ای گفته است: «هرچند حکومت افغانستان در هجده سال گذشته و با حمایت جامعه‌ی جهانی، در رأس ایالات متحده‌ی امریکا، در خط نخست نبرد با تروریزم بین‌المللی قرار داشته و به منظور دفاع از امنیت منطقه و جهان، قربانی‌های کلانی را متقبل شده است، اما هنوزهم تهدید مشترک وجود داشته و این گروه‌ها تلاش دارند تا کشور ما را به پناه گاه امن شان مبدل سازند.»

پیشتر آقای ترمپ گفته بود، سربازان امریکایی در حالی که قرار نبود به عنوان پولیس در افغانستان خدمت کنند، اما این وظیفه را انجام داده‌اند. او اضافه کرد که گفت‌وگوها با طالبان منتفی است.

این در حالی است که براساس گفته‌های زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی وزارت خارجه‌ی امریکا برای صلح افغانستان، امریکا و طالبان در نُه دور مذاکره «در اصول» باهم به توافق رسیده بودند.

گروه طالبان نیز اعلام کرد که متوقف‌کردن این مذاکرات، بیانگر تزلزل امریکا در تعامل سیاسی می‌باشد.

مشترک شدن
اطلاع رسانی
guest
0 دیدگاه‌ها
Inline Feedbacks
View all comments