زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی وزارت خارجه‌ی امریکا برای صلح افغانستان

کانگرس امریکا زلمی خلیل‌زاد را احضار کرد

اطلاعات روز: به دنبال توقف مذاکرات میان امریکا و گروه طالبان، کمیته‌ی روابط خارجی کانگرس امریکا زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی این کشور برای صلح افغانستان را فراخوانده و از او خواسته است که دلایل شکست این مذاکرات را توضیح بدهد.

الیوت اینگل، رییس کمیته‌ی روابط خارجی کانگرس امریکا روز گذشته (پنج‌شنبه، 21 سنبله) از خلیل‌زاد خواسته است که برای شهادت در یک جلسه‌ی علنی به این کمیته حاضر شود. این جلسه قرار است روز پنج‌شنبه هفته‌ی آینده برگزار شود.

رییس کمیته‌ی روابط خارجی کانگرس امریکا به تاریخ چهاردهم سنبله در نامه‌ای عنوانی آقای خلیل‌زاد، از او خواسته بود که در مورد سود، زیان و پیامدهای احتمالی توافق‌نامه با طالبان، به کانگرس توضیحات بدهد.

اکنون آقای اینگل گفته است که این نامه را پس از آن امضا کرده است که چندین درخواست او برای شهادت درباره‌ی مذاکرات صلح با طالبان توسط آقای خلیل‌زاد و وزارت خارجه‌ی امریکا نادیده گرفته شده است.

او همچنان با اشاره به کشته‌شدن بیش از دوهزار سرباز امریکایی در جنگ افغانستان، گفته است که صبر او از «پنهان‌کاری‌های دولت درباره‌ی روند صلح» به سر آمده و زمان پایان دادن به این جنگ طولانی فرارسیده است.

اینگل افزوده است: «ماه‌هاست که نتوانسته‌ایم پاسخی درباره‌ی برنامه‌ی دولت برای صلح در افغانستان بگیریم و حالا هم رییس‌جمهوری می‌گوید برنامه‌ی صلح مرده است. ما باید مستقیما از مسئول اصلی دولت در افغانستان بشنویم که چگونه و کجای کار این برنامه به شکست منتهی شد.

این در حالی است که براساس گفته‌های زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی وزارت خارجه‌ی امریکا برای صلح افغانستان، امریکا و طالبان در نُه دور مذاکره که مدت ده ماه زمان را در بر گرفت، در اصول باهم به توافق رسیده بودند.

دونالد ترمپ، رییس‌جمهور ایالات متحده‌ی امریکا اما به تاریخ شانزدهم سنبله در رشته تویتی نوشت که روند مذاکرات با طالبان را به دلیل کشته‌شدن یک سرباز امریکایی و یازده نفر دیگر در یک حمله‌ی طالبان در کابل متوقف کرده است.

او در عین حال نوشته بود دیداری که قرار بود با رهبران طالبان و همچنان رییس‌جمهور اشرف غنی در کمپ دیوید انجام دهد را نیز لغو کرده است.

حکومت افغانستان اعلام کرده بود که مذاکرات امریکا و طالبان به دلیل ادامه‌ی خشونت‌ها و جنگ جاری طالبان در برابر مردم افغانستان متوقف شده است. گروه طالبان نیز اعلام کرده بود که متوقف‌کردن این مذاکرات، بیانگر تزلزل امریکا در تعامل سیاسی است.

از سویی هم آقای ترمپ به تاریخ هجدهم سنبله نیز اعلام کرد که گفت‌وگوها با طالبان منتفی است. او همچنان در به تاریخ بیستم سنبله همزمان با هجدهمین سالروز حملات یازدهم سپتامبر از تشدید حملات کشورش بر طالبان خبر داد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *