پنجشنبه 16 عقرب 1398

کمیسیون شکایات: کمیسیون انتخابات در مورد گزارش درملوگ به‌زودی تصمیم بگیرد

در همین حال کمیسیون شکایات انتخاباتی به کمیسیون انتخابات هشدار داد که اگر تاریخ اعلام نتایج ابتدایی انتخابات بار دیگر به تعویق بیافتد، نسبت به آن بی‌تفاووت نخواهد بود.

اطلاعات روز: کمیسیون شکایات انتخاباتی می‌گوید که شرکت درملوگ گزارش آرای معتبر و غیرمعتبر را به کمیسیون انتخابات فرستاده است و این کمیسیون باید «هرچه عاجل» در مورد گزارش درملوگ تصمیم بگیرد.

قاسم الیاسی، منشی و سخن‌گوی کمیسیون شکایات انتخاباتی امروز (پنج‌شنبه، 16 عقرب) در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت که کمیسیون انتخابات باید به‌زودی در مورد گزارش درمولگ تصمیم بگیرد و روند بازشماری آرا را آغاز کند.

قاسم الیاسی، منشی و سخن‌گوی کمیسیون شکایات انتخاباتی (شخص وسطی در عکس)عکس از فیسبوک کمیسیون شکایات انتخاباتی

در همین حال کمیسیون شکایات انتخاباتی به کمیسیون انتخابات هشدار داد که اگر تاریخ اعلام نتایج ابتدایی انتخابات بار دیگر به تعویق بیافتد، نسبت به آن بی‌تفاووت نخواهد بود.

آقای الیاسی تأکید کرد که نقض تقویم، نقض قانون است و اگر کمیسیون انتخابات بار دیگر اعلام نتایج ابتدایی را به تأخیر بیاندازد، کمیسیون شکایات در برابر آن اقدام خواهد کرد: «نقض تقویم، ممکن به معنی تخطی، تخلف و یا جرم انتخاباتی باشد که طبق قانون برای هر مورد جزای مشخصی در نظر گرفته شده است.»

آقای الیاسی افزود که شرکت درملوگ در چارچوب قانون، مقررات و به‌ویژه قراردادی که با کمیسیون انتخابات و احزاب سیاسی دارد، مکلف است که تمام جزئیات را با دلایل با مردم افغانستان و کمیسیون انتخابات شریک کند.

کمیسیون انتخابات پس از آنکه نتوانست به تاریخ 27 میزان نتایج ابتدایی را اعلام کند، 23 عقرب را تاریخ اعلام نتایج ابتدایی و 16 قوس را تاریخ اعلام نتایج نهایی تعیین کرد.  

«سه نفر در پیوند به تخلف و تخطی انتخاباتی به دادستانی معرفی شدند»

در همین حال مولوی دین محمد عظیمی، عضو کمیسیون شکایات انتخاباتی گفت که سه نفر از رؤسای دفترهای ولایتی کمیسیون انتخابات در پیوند به تخطی‌های انتخاباتی به دادستانی کل معرفی شده‌اند. آقای عظیمی اما در مورد هویت این افراد جزئیاتی ارایه نکرد.

مولوی دین محمد عظیمی، عضو کمیسیون شکایات انتخاباتی – عکس از فیسبوک کمیسیون شکایات انتخاباتی

او اضافه کرد که کمیسیون شکایات انتخاباتی به بیش از 4700 شکایت ناشی از تخطی، تخلف و جرایم مربوط به انتخابات ریاست‌جمهوری رسیدگی کرده است که از این میان در مورد 189 شکایت استیناف‌خواهی شده است.

به گفته‌ی آقای عظیمی در نتیجه‌ی 189 مورد استیناف‌خواهی، 100 شکایت به دلیل نبود اسناد کافی و یا کلی بودن آن رد شده است.

بر اساس فیصله‌ی کمیسیون شکایات انتخاباتی، آرای 2118 محل نیازمند بازشماری است و آرای 100 محل دیگر نیز باطل شده است.

آقای الیاسی تأکید کرد که کمیسیون شکایات تمام کارهایش را مطابق زمان‌بندی انتخابات انجام داده است و کمیسیون مکلف است که هرچه زودتر بازشماری را آغاز کند.  

در همین حال کمیسیون انتخابات به تازگی اعلام کرده است که قرار است آرای بیش از هشت هزار محل در 34 ولایت کشور بازشماری شود.

کمیسیون انتخابات روز شنبه، ۱۱ عقرب اعلام کرد که شرکت درملوگ از مجموع یک میلیون و ۹۲۹ هزار و ۳۳۳ رای بیومتریک‌شده، ۸۶ هزار و ۲۲۶ رای را بی‌اعتبار تشخیص کرده است. اورنگ‌زیب، یک عضو کمیسیون انتخابات گفت که ۱۳۷ هزار رای بیومتریک‌شده نیز از سوی این شرکت قرنطین شده است. به گفته‌ی او، به‌دلیل فرستادن فورم نتایج بدون درج معلومات و استفاده همزمان از دستگاه‌های اصلی و احتیاطی و ارسال معلومات هر دو به سرور مرکزی از سوی شرکت درملوگ قرنطین شده است. ناصر ناصری‌زاده می‌گوید که این تعداد آرا به‌دلیلی قرنطین شده که مطابق به لایحه و میکانیزم به سرور مرکزی شرکت درملوگ انتقال نیافته است: «هنوز چگونگی قرنطین‌شدن این تعداد آرا از سوی شرکت درملوگ اطلاعی وجود ندارد.»

پس از آنکه شرکت درملوگ گزارش شمار آرای معتبر و غیرمعتبر را به کمیسیون فرستاد، اعضای کمیسیون گفتند که بازشماری آرای محلاتی که نیاز به بازشماری دارند، به زودی آغاز می‌شود، اما سرنوشت نامعلوم 137 هزار رأی قرنطین‌شده توسط درملوگ، روند بازشماری را معلق نگهداشته و هنوز این روند آغاز نشده است.

«نامزدانی که انصراف دادند، باید به زودی امکانات امکانات دولتی را برگردانند»

کمیسیون شکایات انتخاباتی از نامزدانی که از نامزدی‌شان انصراف دادند خواست، تمام امکانات دولتی که بابت نامزدی دریافت کرده بودند را برگردانند.

آقای الیاسی از آن عده نامزدان و معاوانان آنان که در جریان کارزارهای انتخاباتی و پیش از آن از نامزدی‌شان انصراف دادند خواست که تمام امکانات دولتی از جمله موترهای زره را به زودترین فرصت تحویل دولت کنند.

او در ادامه از گزارش مالی نامزدان که کمیسیون انتخابات به کمیسیون شکایات فرستاده انتقاد کرد و گفت که این گزارش ناقص است و از کمیسیون انتخابات خواست که گزارش تمامی موارد که شامل ثبت دارایی، گزارش ماه اول و دوم کمپین، اینکه چه مقدار کمک از کدام منابع دریافت کرده‌ و در نهایت چقدر مصرف کرده‌‌اند را با کمیسیون شکایات شریک کند تا بر مبنای آن فیصله صورت بگیرد.

18 نامزد برای انتخابات ریاست‌جمهوری سال 1398 ثبت نام کرده بودند که  از این میان پنج تن آنان انصراف دادند و 13 نامزد دیگر با هم رقابت کردند

پیشتر کمیسیون انتخابات گزارش مالی دو ماه کارزارهای انتخاباتی را منتشر کرد که بر اساس آن، محمد اشرف غنی با مصرف حدود 220 میلیون افغانی در صدر و غلام فاروق نجرابی با هزینه‌ی کمتر از 200 هزار افغانی، کم‌ترین مصرف را داشته‌اند.

مشترک شدن
اطلاع رسانی
guest
0 دیدگاه‌ها
Inline Feedbacks
View all comments