محو خشونت جنسیتی؛ جهان را نارنجی کنید

محو خشونت جنسیتی؛ جهان را نارنجی کنید

پیام سفیر آمریکا در افغانستان به‌مناسب کمپین 16 روزه محو خشونت علیه زنان

جان آر. باس، سفیر ایالات متحده امریکا در افغانستان

بدین‌وسیله دعوت همگانی محو خشونت علیه زنان را به استحضار تمام مردم معزز و گران‌قدر افغانستان می‏رسانم. این دعوت، تک‌تک افرادی را که در افغانستان زندگی می‏کنند، در بر می‏گیرد: هر مرد و زن؛ جوان و پیر؛ از نیمروز تا بدخشان، از پکتیکا تا هرات و هر آن که در این سرزمین زندگی می‏کنند؛ پشتون، تاجک، هزاره، ازبک و بلی، حتا طالبان. بیایید در امر محو خشونت مبتنی بر جنسیت در افغانستان به من بپیوندید.

بیش‌تر افرادی که در افغانستان از خشونت مبتنی بر جنسیت رنج می‏برند، آنچه را متحمل شده‏اند، گزارش نمی‏دهند؛ از همین رو، نمی‏توان دقیقا معلوم کرد که دامنه‌ی این پدیده‌ی منفور که دامن‌گیر ما است، تا چه اندازه گسترده است. شواهدی که ما در اختیار داریم نشان‌دهنده‌ی آن‌ست که این مشکل در افغانستان بزرگ و نگران‌کننده است. براساس سروی جمعیتی و صحی سال 2015، در حدود 87 درصد از زنان افغان حداقل یک نوع خشونت فیزیکی، جنسی یا روانی و 62 درصد حداقل دو مورد از این نوع خشونت‏ها را در طول زندگی‏شان تجربه می‏کنند. راجع به این موضوع تعمق کنید. تقریبا هر زن در این کشور -نیمی از جمعیت افغانستان- در طول زندگی خود چند نوع سوءاستفاده و خشونت را متحمل می‏شوند؛ هر مادر. هر دختر. هر خواهر. هر زن.

چه در پشت درهای بسته و چه علنی به‌عنوان یک ترفند ارعاب، چه در محلات خودمان و چه در جوامع دوردست، خشونت مبتنی بر جنسیت به همه‌ی ما –به زنان و مردان- به‌‌طور یکسان آسیب می‏رساند. این پدیده‌ی منفور خطوط قومی، نژادی، اجتماعی-اقتصادی و مذهبی را درمی‏نوردد و حد و مرزی را نمی‏شناسد. خشونت علیه زنان در افغانستان، ایالات متحده و سایر کشورها در سراسر جهان رخ می‏دهد.

کمپین 16 روزه محو خشونت علیه زنان یک کمپین بین‏المللی سالانه است که از 25 نومبر (روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان) آغاز می‏شود و تا 10 دسامبر (روز جهانی حقوق بشر) ادامه می‏یابد. ممکن افرادی را ببینید که از نوارهای نارنجی استفاده می‏کنند تا سطح آگاهی عمومی در مورد خشونت مبتنی بر جنسیت را افزایش دهند. خشونت مبتنی بر جنسیت فقط چند دقیقه طول می‏کشد تا تحمیل شود، اما می‏تواند به یک عمر درد، رنج و ظرفیت از دست‌رفته منتج ‏شود. این کمپین 16 روزه فرصتی برای ارزیابی تلاش‏های ما در راستای جلوگیری از این پدیده‌ی منفور و پی‌گرد قانونی آن است.

بسیاری از ملت‏های جهان، از جمله افغانستان، قوانینی را در عرصه‌ی خشونت جنسیتی به تصویب رسانده‏اند. به‌منظور افزایش مسئولیت‏پذیری و رفع مصئونیت مرتکبین خشونت‏ها علیه زنان، گام مهم بعدی بهبود نحوه تطبیق این قوانین در سراسر افغانستان است. به همین دلیل اداره انکشاف بین‏المللی ایالات متحده امریکا به‌منظور رسیدگی بهتر به قضایای خشونت مبتنی بر جنسیت، روی برنامه‏های آموزشی برای قضات، پرسونل پولیس و دادستان‌ها کار می‏کند. همچنان، اداره انکشاف بین‏المللی ایالات متحده امریکا به کارکنان صحی می‏آموزد که موارد سوءاستفاده را تشخیص دهند، به معالجه‌ی آن بپردازند و آن را به مراجع ذی‌صلاح گزارش دهند. به همین ترتیب، اداره بین‏المللی مبارزه با مواد مخدر و تنفیذ قانون وزارت امور خارجه‌ی ایالات متحده امریکا از مؤسساتی حمایت می‏کند که خدمات دفاع قضایی، مشاوره و کمک به قربانیان خشونت جنسیتی ارائه می‏دهند.

ایالات متحده امریکا معتقد است كه سرمايه‏گذاري روی زنان و دختران بخش مهمي از وظيفه‌ی ما در راستای دست‌یابی به صلح، امنيت و سعادت در سراسر جهان است. ما در بخش‏های آموزش‏دهی و ارائه مشاوره به زنان متشبث سرمایه‏گذاری می‏کنیم، تا آن‌ها نه‌تنها قادر به تمویل مصارف خانواده‏های خود شوند، بلکه در زمینه‌ی رشد اقتصاد افغانستان نیز ممد واقع شوند. ما در بخش آموزش دختران سرمایه‏گذاری می‏کنیم تا آن‌ها بتوانند از ازدواج اجباری زودهنگام، تجاوز جنسی، دوران فقر و تنگدستی رهایی یابند و به رهبران جامعه و شهروندان فعال مبدل شوند.

لیکن من از مردان و پسران نیز خواهش می‏کنم که اقدامات لازم را در این راستا روی دست گیرند؛ زیرا بدون تشریک مساعی تمام مردم، نمی‏توان تغییر را به‌میان آورد. مردان و پسران باید در زندگی‏شان برای دفاع از زنان در برابر خشونت صدای‏شان را بلند کنند، هر زمان که شاهد وقوع یک خشونت بودند در برابر آن بایستند و در راستای تغییر ناهنجاری‏ها و نگرش‏های جنسیتی سعی و تلاش ورزند.

به من و همكارانم در سفارت ایالات متحده آمریكا و سایر دست‏اندرکاران جامعه بین‏المللی بپیوندید؛ زیرا ما در تمام بخش‏ها با شرکای افغان خود همکاری می‏کنیم تا بر نابرابری‏های جنسیتی‏ای که در اجتماع ریشه‏های عمیق دارند و به‌طور ضمنی و یا هم به‌طور جدی این اعمال خشونت‏آمیز و تبعیض‏آمیز را در افغانستان ترویج می‏کنند، غلبه نماییم. دلیل این امر ساده است: خشونت مبتنی بر جنسیت مانع دست‌یابی زنان و دختران افغان به تمام ظرفیت‌های موجود در وجودشان می‏شود، و اگر کشوری نیمی از جمعیت خود را نادیده بگیرد، هرگز نمی‏تواند پیشرفت کند یا به صلح و سعادت دست یابد.