نبیل: انتخابات به بن‌بست رسیده، «حکومت مصالحه» تشکیل شود

اطلاعات روز: رحمت‌الله نبیل، رهبر دسته‌ی انتخاباتی «امنیت و عدالت» می‌گوید که انتخابات ریاست‌جمهوری کشور به بن‌بست رسیده است و برای بیرون‌شدن از این وضعیت، باید نتایج انتخابات لغو و «حکومت مصالحه» تشکیل شود.

آقای نبیل که امروز (پنج‌شنبه، 14 قوس) در یک کنفرانس خبری در کابل صحبت می‌کرد، گفت که افغانستان هم‌اکنون در انتخابات، صلح و جنگ به بن‌بست رسیده است.

او با اشاره به انتخابات توضیح داد که بحث انتخابات از حالت تخنیکی خارج و به یک بحث سیاسی مبدل شده است. به گفته‌ی آقای نبیل، کمیسیون‌های انتخاباتی نتوانسته‌اند اعتماد از دست‌رفته‌ این روند را دوباره برگردانند.

رهبر دسته‌ی انتخاباتی «امنیت و عدالت» همچنان در مورد به بن‌بست‌رسیدن جنگ در افغانستان نیز گفت که هم‌اکنون طرف‌های جنگ افغانستان با وجود قربانی‌های زیاد، هیچ امیدی برای برد آن ندارد. او تأکید کرد: «نه جامعه‌ی جهانی، نه حکومت افغانستان، نه مردم افغانستان و نه هم طالبان گفته می‌توانند که برنده‌ی جنگ اند.»

همین طور رحمت‌الله نبیل با اشاره به روند صلح افغانستان گفت که این روند در انحصار یک دسته‌ی خاص در حکومت قرار گرفته است. به گفته‌ی او، مردم افغانستان نه «امارت اسلامی» طالبان را می‌خواهد و نه هم «شیوه‌ی جمهوریتی که با آن قانون افغانستان نقض می‌شود».

با این حال آقای نبیل تشکیل «حکومت مصالحه» را راه بیرون‌رفت افغانستان از این وضعیت خواند و افزود: «نتیجه‌ی انتخابات لغو شود، طالبان نیز آتش بس کنند و روند گفتگوهای صلح باید بین‌الافغانی شود.»

آقای نبیل در مورد تشکیل حکومت مصالحه توضیح داد: این حکومت متشکل از حکومت فعلی، چهره‌های سیاسی در کشور و گروه طالبان باشد و توسط سازمان ملل متحد نظارت شود.

 به گفته‌ی او، کسانی باید در رأس این حکومت قرار گیرند که از جنگ دور بوده و در 18 سال گذشته در وزارت و یا ریاستی کار نکرده باشند.

به گفته‌ی رهبر دسته‌ی انتخاباتی امنیت و عدالت، در دوران حاکمیت مصالحه، باید روند صلح با شرکت نماینده‌های حکومت، چهره‌های سیاسی و طالبان از سر گرفته شود.

او همچنان تأکید کرد که در این حکومت باید قانون اساسی اصلاح و یا تعدیل شود و نیروهای امنیتی نیز با استفاده از تجربه‌های گذشته مدغم شوند. او پیشنهاد کرد که تحت نظر این حکومت انتخابات نیز برگزار شود.

رحمت‌الله نبیل در حالی طرح تشکیل حکومت مصالحه را مطرح می‌کند که تلاش‌ها برای اعلام نتایج ابتدایی انتخابات و دست‌یابی به یک توافق صلح میان امریکا و طالبان جریان دارد.