وزارت صحت: در ترکیب محصول «حکیم الکوزی» بیشتر از مشتقات مواد مخدر استفاده شده است

اطلاعات روز: وزارت صحت عامه‌ی کشور می‌گوید که در ترکیب واکسین و داروی درمان ویروس کرونا توسط «حکیم الکوزی» بیشتر از مشتقات مواد مخدر استفاده شده است.

وحید مجروح، معین عرضه و خدمات صحی وزارت صحت عامه که امروز (چهارشنبه، 14 جوزا) در یک نشست خبری در کابل صحبت می‌کرد، گفت که در ترکیب این محصول، مقدار زیادی از مواد مخدر نوع «مورفین» و «تریاک» استفاده شده است.

به گفته‌ی او، همچنان در ترکیب این محصول ساخت حیکم الکوزی، برخی از گیاهان نیز استفاده شده، اما فیصدی بیشتیر ترکیبات آن مواد مخدر می‌باشد.

آقای مجروح افزود که این ترکیبات این محصول در لابراتوار مرکزی وزارت صحت عامه بررسی و شناسایی شده است.

از سویی هم، معین عرضه‌ی خدمات صحی وزارت صحت گفت که این محصول در درمان ویروس کرونا مؤثر نیست و فقط به‌خاطر ترکیبات مواد مخدر آن به‌عنوان تسکین موقتی عمل می‌کند.

او هشدار داد که استفاده از آن ممکن سبب اعتیاد افراد شوند.

در همین حال وحید مجروح افزود که کمیته‌ی ساینس وزارت صحت توصیه‌نامه‌ای برای حکیم الکوزی و همراهانش و دولت افغانستان نوشته است تا اقدامات لازم را در این مورد اجرا کنند.

او جزئیاتی بیشتری نداد، اما افزود که گزارش کامل از یافته‌های لابراتوار مرکزی این وزارت در مورد محصولات دارویی و واکسین او نشر خواهد شد.

حکیم الکوزی پیشتر ادعا کرده بود که با این واکسین و دارو توانسته تعدادی زیادی از بیماران ویروس کرونا در ولایت‌های کابل و قندهار را تداوی کند.

به دنبال آن وزارت صحت عامه در تاریخ 10 جوزا اعلام کرد که مواد تهیه‌شده‌ی حکیم الکوزی را در لابراتوارهای تشخیصیه و کنترل اداره‌ی ملی تنظیم ادویه بررسی می‌شود. این وزارت همچنان فروش این محصول را تا مشخص‌شدن نتایج آن ممنوع کرد.

همچنان فعالیت یک مرکز صحی در کابل نیز به‌خاطر فروش این محصول توسط وزارت صحت و شورای طبی افغانستان متوقف شد.

با این حال وزارت صحت گفته بود در صورتی ادعای حکیم الکوزی در مورد محصولات ساخته‌ی او، درست ثابت شود، این وزارت از الکوزی حمایت می‌کند و تمامی تسهیلات تخنیکی و مسلکی لازم را برای او فراهم می‌کند.