خبرهایی که نشنیدید | طنز

خبرهایی که نشنیدید | طنز

• داکتر عبدالله عبدالله نامزد جایزه‌ی جهانی «جملات بدون فعل» شد. این جایزه که هر سی سال یک بار به یکی از سیاستمداران برجسته‌ی جهانی داده می‌شود، به احتمال قوی امسال به داکتر عبدالله داده خواهد شد. خود داکتر عبدالله در این مورد به خبرنگاران گفت:

«اگر خواست خدا باشد، ما ان‌شاءالله این افتخار را به مردم افغانستان و در یک فضای صلح‌آمیز. البته مصالحه، چنان که شما می‌دانید، دارای پیش‌شرط ها و یکی از این پیش‌شرط‌ها آزادی زندانیان طالب که باید آزاد. ما در این مورد با مقامات پاکستانی هم ان‌شاءالله صحبت و اگر خواست خدا باشد هیچ‌ شهروند افغانستان پس از آمدن صلح با زجر و بدبختی. این تلاش ما و همین طور جلالت مآب رییس‌جمهور. و امیدواریم که به زودی در این قسمت خبرهای خوش».

• زلمی خلیل‌زاد نماینده‌ی ویژه‌ی دولت امریکا در زمینه‌ی بازگرداندن طالبان به قدرت به سوالات نمایندگان کنگره‌ی امریکا جواب داد. یکی از نمایندگان کنگره‌ی امریکا از آقای خلیل‌زاد پرسید که آیا در توافقنامه‌ای که او و طالبان امضا کرده‌اند قید شده که طالبان رابطه‌ی خود با القاعده را قطع می‌کنند. آقای خلیل‌زاد در پاسخ گفت:

«اَ اِ آ اُ… چیز است… صاحب، این طور است که ما … اِ آ اُ ….»

نماینده دیگری از آقای خلیل‌زاد پرسید که آیا طالبان از کشتار غیرنظامیان و هدف قراردادن مراکز غیرنظامی دست برخواهند داشت؟ آقای خلیل‌زاد گفت:

«من، ما… اَ اِ آآآ اُ… این طور است که… چیز است… مذاکره به این خاطر نبود… ما نمی‌توانیم اُ اَ اِ …. نمی‌توانیم طالبان را … من در یک جلسه‌ی خصوصی با شما اَ اِ اُ اُ اُ صحبت می‌کنم».

آقای خلیل‌زاد در خلال صدها اُ اِ آ اَ به نمایندگان کنگره‌ی امریکا شخصا قول داد که طالبان از این پس فقط افغان‌ها را خواهند کشت.

• دولت افغانستان مقام زبان فارسی در افغانستان را به رده‌ی زبان‌های خارجی ارتقا بخشید. فضل الحق غرپنگ، مشاور ارشد رییس جمهور در امور ایجاد کشمکش، در این مورد گفت:

«متاسفانه اکثر افغان‌ها عاشق زبان خارجی هستند. ما برای این که جوانان ما از فرهنگ خود کاملا بیگانه نشوند، تصمیم گرفتیم که بعضی از زبان‌های خارجی وطنی را که عبارت می‌باشند از فارسی، در فهرست زبان‌های خارجی قرار بدهیم تا اگر کسی خواست زبان خارجی یاد بگیرد، حداقل زبان خارجی‌ای را یاد بگیرد که ساخت همین وطن باشد”».

• نورالله وزیرستانی، باشنده‌ی وزیرستان جنوبی در پاکستان، در امتحان کانکور افغانستان شرکت کرد و در گروه ویژه‌ی زیرِ 100 به بالاترین نمره دست یافت. وی با کسب 56 نمره به فاکولته‌ی طب کابل راه یافت. آقای وزیرستانی وقتی اطلاع یافت که یکی دیگر از همشهری‌هایش به نام عبیدالله پاچا نیز قرار است با نمره‌ی 27 به فاکولته‌ی طب کابل برود و هم‌صنفی او شود، دست به اعتراض زد و گفت:

«این بی‌عدالتی است. شما را به خدا، نمره‌ی 56 را ببینید، نمره‌ی 27 را ببینید. من مطمئنم که عبیدالله جان براساس سهمیه‌بندی هم‌صنفی من شده».

• محمداشرف غنی، رییس‌جمهور افغانستان، تأکید کرد که دولت او صلحِ باعزت می‌خواهد و ایجاد حکومت موقت تنها در صورتی ممکن است که جنازه‌ی او را از ارگ بکشند. وقتی به او گفته شد که طالبان صلح باعزت را خوش ندارند، آقای غنی گفت:

«پروا ندارد. صلح هر رقمش ارزش خود را دارد. ما صلح باعزت را ترجیح می‌دهم، اما بی‌عزتش هم اوکی هست؛ به شرطی که مذاکرات سه- چهار سال ادامه پیدا کند».

به آقای غنی گفته شد که طالبان بدون ایجاد حکومت موقت حاضر نیستند تن به صلح بدهند. رییس‌جمهور خندید و پاسخ داد:

«من هیچ مشکلی با حکومت موقت ندارم. فقط عرضم این است که در این اواخر صحتم خوب نیست. اگر خدای نخواسته پیش از تشکیل حکومت موقت کدام روز در دفترم جان به حق دادم، باید جنازه‌ی مرا از ارگ بکشید. خودتان می‌دانید که جنازه در دفتر خوب نیست».

براساس گزارش‌ها، طالبان پیشنهاد آقای غنی مبنی بر کشیدن جنازه‌ی او از ارگ را نپذیرفته‌اند و گفته‌اند که خود او باید این کار را بکند.