طراح اصلی حمله به دانشگاه کابل

طراح اصلی حمله به دانشگاه کابل و کوثر دانش بازداشت شد

امنیت ملی افغانستان:

ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان اعلام کرد که طراح اصلی حمله به دانشگاه کابل و مرکز آموزشی کوثر دانش در یک عملیات هدفمند نیروهای قطعات خاص امنیت ملی بازداشت شده است.

در اعلامیه‌ی ریاست امنیت ملی که امروز (شنبه، ۲۴ عقرب) منتشر شده، آمده است که محمدعادل به نام‌های مستعار اسد و آرش که حملات به دانشگاه کابل و مرکز آموزشی کوثر دانش را طراحی کرده بود، از مربوطات ناحیه‌ی دوازدهم شهر کابل بازداشت شده است.

امنیت ملی گفته است که فرد بازداشت شده تا سمستر چهارم دانشکده شرعیات درس خوانده و سپس عضویت هسته مشترک داعش و شبکه حقانی را کسب کرده است.

به نقل از اعلامیه، او در نخست با فردی به نام محمد از سردسته‌های ترور و اختطاف هسته مشترک داعش و شبکه حقانی آشنا شده و پس از آن روی حملات تروریستی کار کرده است.

طبق معلومات اداره استخبارات افغانستان، فرد بازداشت شده در اعترافاتش گفته است: «مفکوره حمله بالای پوهنزی حقوق را من به محمد پیشنهاد دادم که مورد قبول وی قرار گرفت. چون ما می‌خواستیم به مراکزی حمله نماییم که از لحاظ پوشش، خبرساز باشد و دولت زیر فشار برود.»

در اعلامیه همچنان آمده است که عادل و محمد با دو مهاجم به نام‌های هدایت و فرد دیگری به نام مستعار طارق به توافق رسیده و حمله به دانشگاه کابل را عملی کرده‌اند.

ریاست عمومی امنیت ملی در عین حال گفته است که عادل در طرح و راه‌اندازی حملات در چندین رویداد تروریستی دیگر نیز نقش داشته است.

این ریاست توضیح داده است که این فرد عامل حمله به شفاخانه صدبستر دشت برچی به نام «نور اکبر» را قبل از حمله، به مدت یک ماه نزد خود در ساحه‌ی «بت خاک» کابل نگهداری و به او مهارت‌های نظامی را آموزش داده است.

صبح امروز امرالله صالح، معاون اول ریاست‌جمهوری نیز از بازداشت طراح اصلی حمله به دانشگاه کابل خبر داده و گفته بود که فرد بازداشت شده از ولایت پنجشیر است و تا صنف سوم در دانشکده شرعیات درس خوانده است.

آقای صالح همچنان از فرد بازداشت شده به نام عادل یاد کرده و گفته بود که اسلحه را از شبکه حقانی از ولایت خوست به‌دست آورده بود و هدایت حمله به دانشگاه کابل نیز از سوی ثناوالله، عضو سابقه‌دار شبکه حقانی برایش داده شده بود.

حمله‌ی انتحاری به مرکز آموزشی کوثر دانش در سوم عقرب انجام شد. در این حمله که گروه داعش رسما مسئولیت آن را بر عهده گرفت، ده‌ها دانش‌آموز کشته و زخمی شدند.

حدود ده روز پس از حمله به مرکز آموزشی کوثر دانش، مهاجمان مسلح ظهر روز دوازدهم عقرب به دانشگاه کابل حمله کردند. در این حمله نیز که مسئولیت آن‌را داعش بر عهده گرفت، ۲۲ نفر که بیشترشان دانشجویان بودند، کشته و حدود ۴۰ نفر دیگر زخمی شدند.

در همین حال، طالبان ادعای امرالله صالح، معاون اول ریاست‌جمهوری در مورد بازداشت طراح اصلی حمله به دانشگاه کابل که با شبکه حقانی در ارتباط است، را رد کرده‌اند.

ذبیح‌الله مجاهد، از سخن‌گویان گروه طالبان اظهارات آقای صالح را «پروپاگند» خوانده و گفته است که او [صالح] تلاش می‌کند مردم را فریب داده و توجه را از «جنایت مشترک خود و داعش» به‌سوی دیگر معطوف کند.