ولسوالی بهسود میدان‌وردک

هیأت بررسی‌کننده‌ی حکومت به بهسود رسید

دفتر شورای امنیت ملی کشور می‌گوید که یک هیأت باصلاحیت حکومتی برای بررسی چگونگی وقوع حادثه‌ی ولسوالی حصه‌ی اول بهسود به ولایت میدان‌وردک رفته است.

حشمت‌الله ناطق، مسئول ارتباطات با رسانه‌های دفتر شورای امنیت ملی به روزنامه اطلاعات روز گفت که این هیأت صبح امروز (دوشنبه، ۱۳ دلو) به ولسوالی حصه‌ی اول بهسود رفته است.

آقای ناطق افزود که اعضای این هیأت هم‌اکنون مصروف بررسی چگونگی حادثه و دیدار با مردم و آسیب‌دیدگان اند.

ریاست این هیأت را دگر جنرال عبادالله عباد، معاون دفتر شورای امنیت ملی به عهده دارد.

ایوب سالنگی معین اداره مستقل ارگان‌های محلی، علی‌احمد اصغری معاون ریاست عمومی امنیت ملی، عبدالفتاح فروغ رییس ارکان معینیت ارشد امنیتی وزارت داخله، احمد جعفری، خوانین خان و حسین‌علی بلیغ اعضای شورای ولایتی میدان‌وردک، احمدحسین سنگردوست، حاجی علی‌زاده، میرحسین محمدی و قوماندان گل از متنفذان قومی و احمدعلی راشد مشاور والی میدان‌وردک اعضای این هیأت اند.

این هیأت قرار بود روز گذشته به ولایت میدان‌وردک برود، اما دفتر شورای امنیت ملی اعلام کرد که هواپیمای حامل اعضای آن به‌دلیل مساعدنبودن وضعیت نتوانسته بود در ولسوالی حصه‌ی اول بهسود نشست کند و دوباره به کابل برگشت.

دفتر شورای امنیت ملی گفته که این هیأت مؤظف شده است تا رویداد پیش‌آمده را به‌صورت دقیق و همه‌جانبه بررسی کرده و در روشنایی قوانین نافذه‌ی کشور اقدام کنند. رسیدگی عاجل به کشته و زخمیان یکی دیگر از اهداف این هیأت گفته شده است.

در اعلامیه‌ی دفتر شورای امنیت ملی آمده است که حادثه‌ی ولسوالی حصه‌ی اول بهسود به اثر درگیری میان نیروهای امنیتی و خیزش مردمی به میان آمده است که در آن شماری کشته و زخمی شده‌اند.

در این اعلامیه آمار مشخصی از تلفات ارائه نشده است، اما پیشتر وزارت داخله گفته بود که در نتیجه‌ی درگیری میان افراد مسلح مربوط به علی‌پور و نیروهای امنیتی، «نُه تن از افراد مسلح علی‌پور کشته و هفت تن آن‌ها» زخمی شدند و شماری از نیروهای امنیتی و پنج تن از مردم محل نیز زخمی شده‌اند.

مهدی راسخ، عضو مجلس نمایندگان دو روز پیش گفته بود که در پی شلیک نیروهای امنیتی، ۱۱ غیرنظامی به‌شمول کودکان کشته، ۲۵ نفر زخمی و بیش از ۱۵۰ غیرنظامی و موسفیدان محل گروگان گرفته شده‌اند.