دیدار اتمر با دبیر امنیت روسیه

کشیدن نام‌های رهبران طالبان از فهرست سیاه سازمان ملل پیش از وقت است

دبیر شورای امنیت روسیه:

نيکولای پاتروشيوف، دبیر شورای امنیت روسیه می‌گوید که کشیدن نام‌های رهبران گروه طالبان از فهرست سیاه شورای امنیت سازمان ملل متحد تا رسیدن به نتایج ملموس در مذاکرات صلح، پیش از وقت است.

وزارت امور خارجه امروز (شنبه، ۹ حوت) با نشر خبرنامه‌ای گفته است که دبیر شورای امنیت روسیه این موضوع را در دیدار با محمدحنیف اتمر، وزیر این وزارت در شهر مسکو، پایتخت این کشور مطرح کرده است.

به نقل از خبرنامه، او همچنان گفته است که برگشت امارت طالبان در افغانستان برای روسیه «قطعا» پذیرفتنی نیست.

نيکولای پاتروشيوف افزوده است که کشورش به روند صلح و احیای مجدد پساصلح در افغانستان اهمیت ویژه قایل است.

وزارت خارجه افزوده است که دو طرف در این دیدار بر آغاز مذاکرات جدی و پرمحتوا و رسیدن به یک راه‌حل سیاسی فراگیر مبتنی بر اراده‌ی مردم افغانستان نیز تأکید کرده‌اند. همچنان اهمیت اجماع منطقه‌ای برای صلح و افزایش تماس‌ها و گفت‌وگوهای چندجانبه با شمولیت کشورهای اثرگذار منطقه در روند صلح افغانستان، نیز از محورهای بحث دو طرف بوده‌اند.

محمدحنیف اتمر در این دیدار گفته است که دولت افغانستان به تمامی تعهداتش در روند صلح، از جمله رهایی شش‌هزار زندانی طالبان عمل کرده است. او اما گفته است که در مقابل، گروه طالبان برخلاف انتظار به تعهدات‌شان عمل نکرده‌اند.

آقای اتمر از افزایش خشونت‌ها، واردنشدن این گروه به گفت‌وگو در مورد آتش‌بس، حفظ روابط‌شان با سایر گروه‌های تروریستی و برگشت زندانیان جنگی طالبان به میدان جنگ از جمله‌ی این موارد خواند.

 همچنان وزارت امور خارجه گفته است که دبیر شورای امنیت روسیه و محمدحنیف اتمر در این دیدار، علاوه بر موضوع صلح در مورد همکاری‌های دو کشور در بخش‌های سیاسی و امنیتی نیز صحبت و تبادل نظر کرده‌اند.

آقای اتمر در این دیدار خواهان گسترش بیشتر روابط و ایجاد فصل جدیدی از همکاری‌ها میان دو دولت در بخش‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی شده است.

دبیر شورای امنیت ملی روسیه درحالی کشیدن نام‌های رهبران طالبان از فهرست سیاه سازمان ملل متحد تا رسیدن به نتایج ملموس در مذاکرات صلح را پیش از وقت خوانده است که روز گذشته (جمعه، ۸ حوت) سرگی‌ لاوروف، وزیر خارجه‌ی روسیه در یک نشست مشترک خبری با آقای اتمر گفته بود که برای کشیدن نام رهبران طالبان از فهرست سیاه نیاز به پیش‌رفت‌های لازم در مذاکرات صلح است.

او افزوده بود که کشورش همچنان از امارت طالبان حمایت نمی‌کند.

محمدحنیف اتمر که در یک سفر سه روزه به مسکو رفته است، نیز گفته بود که افغانستان از موضع روسیه در مورد برگشت امارت طالبان و شرایط کشیدن نام رهبران این گروه از فهرست سیاه استقبال می‌کند.

قبل از این، حمدالله محب، مشاور امنیت ملی کشور در کمیته‌ی تعزیرات شورای امنیت سازمان ملل متحد گفته بود که برای جلوگیری از خشونت طالبان از تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل استفاده شود. آقای محب افزوده بود که طالبان به خشونت‌ها بی‌سابقه علیه حکومت و جامعه روی آورده و رهبری این گروه، با سفرهای خارجی، از میز مذاکره طفره می‌روند.

همچنان به گفته‌ی او، طالبان تعهدشکنی می‌کنند و علی‌رغم آزادی از زندان به جنگ بر می‌گردند. مشاور امنیت ملی کشور تأکید کرده بود که در چنین وضعیت، تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل بسیار مهم است.