عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی
عکس: فیس‌بوک عبدالله

عبدالله: کاستی‌های جمهوریت موضع ما در مذاکره با طالبان را تضعیف کرده است

عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی می‌گوید که کمی و کاستی‌های زیادی در جمهوری اسلامی افغانستان وجود دارد که موضع جمهوریت را در مذاکره با گروه طالبان تضعیف کرده است.

آقای عبدالله که امروز (یک‌شنبه، ۱۷ حوت) در مراسم گرامی‌داشت از روز جهانی زنان در کابل صحبت می‌کرد، گفت که پراکندگی و تفرقی که در سطح سیاسی افغانستان وجود دارد، در نشان دادن قوت در تمثیل اراده و خواست‌ها مردم افغانستان کمک نمی‌کند.

عبدالله همچنان گفت که به کمی و کاستی‌ها در جمهوریت و همچنان پراکندگی و تفرق در سطح سیاسی افغانستان باید رسیدگی شود. به گفته‌ی او، همه باید به این نتیجه برسند که با باورهای متفاوت در یک جامعه در صلح زندگی کنند.

او تأکید کرد در صورتی که یک طرف فکر کند که از طریق جنگ و با استفاده از فُرصت‌ها کوتاه‌مدت می‌تواند بر اوضاع مسلط شود، راه رسیدن به صلح را جدا می‌کند.

رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی افزود که صلح سال‌هاست که خواست مردم افغانستان است و با وجودی که امروز وضعیت فرق کرده و زمینه برای مذاکرات فراهم شده، اما هنوز هم توقعی را که مردم از پیشرفت در مذاکرات صلح داشت، به‌دست نیامده است.

آقای عبدالله در بخشی از صحبت‌هایش به طرح جدید ایالات متحده‌ی امریکا زیر نام «طرح دولت انتقالی صلح» نیز اشاره کرد و گفت که این طرح به‌حیث یکی از نظریات برای تسریع روند صلح است.

عبدالله گفت: «از مطرح شدن نظریات باید خوف نداشته باشیم. نظریات مطرح می‌شود، باید رویش بحث شود و بالآخره همان چیزی که خواست مردم افغانستان است در آن جستجو شود و چیزی که کمبود دارد اصلاح شود و اگر مشکلاتی وجود دارد، مشکلاتش برجسته شود.»

طبق اظهارات عبدالله، شورای عالی مصالحه‌ی ملی این طرح را با تمام اقشار مردم افغانستان شریک می‌کند و هرگاه نیاز به تصمیم‌گیری باشد، نظریات مردم را نیز در نظر خواهد گرفت.

این درحالی است که روز گذشته رییس‌جمهور اشرف غنی هنگام افتتاح سال سوم کاری دوره هفدهم تقنینی شورای ملی طرح تازه‌ی امریکا برای صلح افغانستان را خواب و خیال خواند و بر انتخابات به عنوان تنها راه انتقال قدرت تأکید کرد.