نشست استانبول؛ نماینده‌ی سازمان ملل با غنی، عبدالله و نادری گفت‌وگو کرد

در آستانه‌ی برگزاری نشست استانبول در پیوند به صلح کشور، دیبرا لاینز، نماینده‌ی خاص سرمنشی سازمان ملل متحد برای افغانستان با رییس‌جمهور غنی، عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی و سعادت منصور نادری، وزیر دولت در امور صلح به‌گونه‌ی جداگانه دیدار کرده است.

هیأت معاونیت سازمان ملل در افغانستان (یوناما) امروز (دوشنبه، ۲۳ حمل) در رشته‌تویتی گفته است که طرف‌ها در این دیدارها روی برگزاری نشست استانبول، طرح صلح دولت افغانستان و آخرین تحولات و پیشرفت‌ها در روند صلح بحث و گفت‌وگو کرده‌اند.

یوناما افزوده است که خانم لاینز در دیدار با رییس‌جمهور غنی بر نیاز فوری ختم خشونت‌ها در نتیجه‌ی یک توافق سیاسی تأکید کرده است. همچنان او در دیدار با وزیر دولت در امور صلح گفته است که صدای زنان، جوانان، قربانیان و جامعه‌ی جهانی در روند صلح باید شنیده شود.

در همین حال، شورای عالی مصالحه‌ی ملی با نشر خبرنامه‌ای گفته است که نماینده‌ی خاص سرمنشی سازمان ملل متحد برای افغانستان با عبدالله در کاخ سپیدار دیدار کرده است. دو طرف در این دیدار در مورد طرح صلح جمهوری اسلامی افغانستان و آمادگی‌ها برای نشست استانبول بحث و صحبت کرده‌اند.

دیدار دیبرا لاینز با عبدالله عبدالله

این دیدارها درحالی صورت می‌گیرد که روز گذشته امرالله صالح، معاون نخست ریاست‌جمهوری در یک گردهمایی مردم کوهدامن در شمال کابل گفته بود که نشست استانبول در مورد صلح افغانستان در جریان هفته‌ی جاری برگزار می‌شود.

آقای صالح افزوده بود که «توافق روی ارزش‌ها»، «آتش‌بس» و «ایجاد حکومت صلح» از آجنداهای پیش‌بینی‌شده‌ی این نشست است.