دبیرکل ناتو

دبیرکل ناتو: در حال بررسی راه‌هایی برای ادامه‌ی حمایت از نیروهای افغان هستیم

ینس استولتنبرگ، دبیرکل سازمان پیمان اتلانتیک شمالی (ناتو) گفته است که در حال بررسی چگونگی ادامه‌ی پشتیبانی از [نیروهای امنیتی] افغانستان هستند.

آقای استولتنبرگ این اظهارات را روز پنج‌شنبه (۱۶ ثور) در نشست وزیران دفاع اتحادیه اروپا مطرح کرده است.

در سخنانی از او که پیش از برگزاری این نشست منتشر شده، آمده است که ناتو در حال بررسی راه‌هایی برای فراهم‌سازی پشتیبانی مالی، آموزش و همچنان حمایت جامعه جهانی از افغانستان هستند.»

او افزوده است که مأموریت حمایت قاطع در افغانستان پایان یافته است، اما هرگز به معنای پایان همکاری ناتو با افغانستان نیست، بلکه فصل جدیدی از همکاری‌ها را گشوده است.

دبیرکل ناتو همچنان گفته است که این سازمان از روند صلح حمایت می‌کند. به‌گفته‌ی او، راه‌حل صلح‌آمیز از طریق مذاکره برای جنگ افغانستان، بهترین راه برای حفظ دستاوردهای سال‌های گذشته در این کشور است.

از سوی هم، استولتنبرگ گفته است که به گروه طالبان به‌گونه‌ی واضح پیام داده‌اند که هر گونه حمله بر نظامیان ناتو در هنگام خروج از افغانستان، با پاسخ قاطعانه مواجه خواهد شد.

خروج نظامیان ناتو و امریکایی از اول ماه جاری میلادی (می) عملا آغاز شده است. تا کنون دو پایگاه نیروهای خارجی در جنوب و شمال افغانستان به نیروهای این کشور واگذار شده است.

براساس برنامه‌ی امریکا و ناتو، قرار است روند خروج نظامیان خارجی از افغانستان در ۱۱ سپتامبر تکمیل شود، اما طالبان امریکا را به دلیل تأخیر در خروج نظامیان خارجی، به سرپیچی از توافق‌نامه‌ی دوحه متهم کرده و گفته‌اند که این سرپیچی «اصولا راه هر گونه اقدام مناسب» را برای جنگ‌جویان این گروه در برابر نیروهای خارجی باز کرده است.

براساس توافق‌نامه‌ی دوحه که در دهم حوت ۱۳۹۸ خورشیدی میان امریکا و گروه طالبان امضا شد، تمامی نیروهای خارجی باید تا اول ماه می (یک هفته پیش) از افغانستان خارج می‌شدند.