نماینده سازمان ملل

نماینده‌ی دبیرکل سازمان ملل در امور افغانستان: کشتار غیرنظامیان و هزاره‌ها غیرقابل قبول است

جان آرنو، نماینده‌ی ویژه جدید دبیرکل سازمان ملل متحد در امور افغانستان در دیدار با محمد محقق، رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان و مشاور ارشد رییس‌جمهور در امور امنیتی و سیاسی گفته است که کشتار غیرنظامیان و هزاره‌ها برای سازمان ملل غیرقابل قبول است.

دفتر مطبوعاتی محقق محقق در اعلامیه‌ای گفته است که این دیدار بعد از ظهر امروز (دوشنبه، ۲۴ جوزا) انجام شده است. دو طرف در این دیدار در مورد روند صلح، اجماع منطقه‌ای، وضعیت امنیتی و سیاسی افغانستان بحث و گفت‌وگو کرده‌اند.

طبق این اعلامیه، آقای محقق از افزایش خشونت‌ها و کشتار غیرنظامیان ابراز تأسف کرده و گفته است که طالبان برای صلح اراده ندارند و می‌خواهند که از طریق جنگ و زور افغانستان را بگیرد.

او به حملات اخیر در غرب کابل نیز اشاره کرده و گفته است که هزاره‌ها در مکاتب، مساجد، آموزشگاه‌ها و ورزشگاه‌ها به‌گونه‌ی بی‌رحمانه و بدون هیچ توجیهی قتل عام می‌شوند.

به‌گفته‌ی او، این قتل‌عام از مصداق‌های بارز جنایت علیه بشریت و «نسل‌کُشی»‌ است. محقق از سازمان ملل متحد خواسته است که بالای عاملان این کشتار فشار بیاورد.

رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان در جریان صحبت‌هایش با نماینده‌ی ویژه جدید سازمان ملل در امور افغانستان بر ضرورت تأمین آتش‌بس فوری و سرتاسری و اهمیت تقویت اجماع منطقه‌ای در حمایت از روند صلح افغانستان تأکید کرده است.