اطمینان طالبان به ترکمنستان: موانع آغاز کار پروژه‌ی تاپی رفع شده است

اطمینان طالبان به ترکمنستان: موانع آغاز کار پروژه‌ی تاپی رفع شده است

محمد عیسی، سرپرست وزارت معادن و پترولیم طالبان در دیدار با هیأت ترکمنستان بر آغاز کار پروژه‌ی تاپی تأکید کرده است. این دیدار روز گذشته (شنبه، ۲۹ عقرب) در هرات انجام شده است.

دفتر والی طالبان برای هرات در خبرنامه‌ای، گفته است که هیأت بلندرتبه‌ی ترکمنستانی به سرپرستی خواجه عوض‌اُف، سفیر ترکمنستان در کابل روز گذشته به این ولایت سفر کرده است.

سرپرست وزارت معادن و پترولیم طالبان در نشست مشترک با این هیأت، گفته است که مشکلات و موانع آغاز کار پروژه‌ی تاپی رفع شده و با استملاک زمین، کار عملی آغاز می‌شود. در خبرنامه در مورد چگونگی مشکلات چیزی گفته نشده است.

طبق خبرنامه، مقام‌های طالبان بر گسترش همکاری‌های اقتصادی و امنیتی با ترکمنستان تأکید کرده‌اند. سرپرست وزارت معادن طالبان افزوده است که افغانستان آماده‌ی همکاری ترانزیتی در بخش صادرات کالاهای تجارتی ترکمنستان به پاکستان و هندوستان است.

در همین حال، سفیر ترکمنستان در کابل اطمینان داده است که کشورش در راستای تطبیق ‌پروژه‌های تاپی، تاپ و خط آهن با افغانستان همکاری می‌کند.

پروژه تاپی گاز ترکمنستان را از طریق افغانستان به کشورهای پاکستان و هند و پروژه تاپ، برق ترکمنستان را از طریق افغانستان به پاکستان منتقل خواهد کرد.

مقام‌‌های ارشد کشورهای ترکمنستان، افغانستان، پاکستان و هند، توافق‌نامه پروژه‌ی تاپی را در ماه حوت سال ۱۳۹۶ خورشیدی امضا کردند، اما کار عملی این پروژه تاکنون در افغانستان آغاز نشده است.

در گذشته تهدیدات امنیتی مانع تطبیق پروژه‌ی تاپی قلمداد می‌شد، اما حالا با تسلط طالبان مسیر عملی‌شدن پروژه تاپی در خاک افغانستان امن شده است.