طالبان یک کارمند امنیت ملی پیشین را که کارت تسلیمی نیز داشت، در پکتیا بازداشت کردند

بستگان رحمت‌الله، کارمند امنیت ملی دولت پیشین در ولایت پکتیا می‌گویند که طالبان رحمت‌الله را بازداشت کرده‌اند، اما هیچ اطلاعاتی در مورد سرنوشت او نمی‌دهند.

یکی از نزدیکان رحمت‌الله امروز (دوشنبه، ۱۲ ثور) در پیامی به روزنامه اطلاعات روز گفته است که طالبان رحمت‌الله را سه شب پیش بازداشت و به فرماندهی امنیه‌ی این گروه در پکتیا منتقل کرده‌اند.

به‌گفته‌ی منبع، رحمت‌الله نه تنها در جریان وظیفه با کسی دشمنی شخصی نداشته، بلکه کارت تسلیمی به طالبان را نیز با خود داشته است. رحمت‌الله پس از سقوط دولت پیشین، مشغول حرفه‌ی نجاری بوده است.

منبع همچنین افزود که طالبان دلیل بازداشت رحمت‌الله را توضیح نداده‌اند. احتمال می‌رود طالبان او را به‌دلیل عضویت در نیروهای امنیتی دولت پیشین بازداشت کرده باشند. طالبان در بیشتر این موارد حاضر به پاسخ‌گویی نیستند.

پس از تسلط طالبان، موارد گسترده‌ای از قتل و بازداشت نظامیان پیشین توسط طالبان گزارش شده است. درحالی که این گروه عفو عمومی اعلام کرده بود.

اخیرا روزنامه‌ی امریکایی نیوریارک تایمز هم وعده‌ی طالبان مبنی بر عفو عمومی را یک «ادعای دروغ» خوانده و گفته است که طالبان از اعلام عفو عمومی به‌عنوان بهانه و به‌دام‌انداختن نظامیان پیشین استفاده کرده‌اند.

گزارش تحقیقی این رسانه نشان می‌دهد که تنها در شش ماه نخست حکومت طالبان، نزدیک به ۵۰۰ نظامی و کارمند حکومت پیشین به‌دست این گروه کشته و یا ناپدید شده‌اند.