مارکس پوتزل
عکس: Unama News

«تجزیه، انزوا، فقر و درگیری داخلی»؛ سناریوهای احتمالی درباره‌ آینده افغانستان

مارکس پوتزل، سرپرست دفتر معاونت سازمان ملل در کابل (یوناما) در نشست شورای امنیت این سازمان گفته است که اگر طالبان در حمایت از حقوق همه‌ی شهروندان افغانستان و تعامل سازنده با جامعه جهانی ناکام بمانند، این کشور با آینده‌ی نامشخص مواجه خواهد شد.

به‌گفته او، «چندپارگی، انزوا، فقر و درگیری داخلی»، سناریوهای محتمل درباره آینده افغانستان است.

شورای امنیت شامگاه امروز (سه‌شنبه، ۵ میزان) درباره‌ وضعیت افغانستان جلسه برگزار کرده است.

در این نشست پوتزل درباره افغانستان صحبت می‌کند.

او در حالی‌ درباره ناکامی طالبان هشدار می‌دهد که تاکنون این گروه را هیچ کشوری به رسمیت نشناخته است.

مبارزه با تروریسم و احترام به حقوق بشر از جمله حقوق زنان و دختران و تشکیل دولت فراگیر از شروط کشورها برای شناسایی طالبان است. از دید کشورها طالبان تاکنون در انجام شرایط ناکام بوده‌اند.

طالبان با آن‌که به امریکا تعهد داده بودند که روابط خود را با گروه‌های تروریستی از جمله القاعده قطع و با این گروه مبارزه می‌کنند؛ اما اخیرا امریکا اعلام کرد که ایمن الظواهری، رهبر القاعده را در کابل کشته است.

به‌تازگی آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل در گزارشی گفته است که کشته‌شدن ایمن الظواهری، رهبر القاعده در کابل رابطه طالبان با گروه‌های تروریستی را آشکار کرد.

در زمینه حقوق بشر این گروه با آن‌که بارها درباره احترام به حقوق بشر به‌ویژه حقوق زنان و دختران تعهد داده بود، اما در حال حاضر زنان را از کار و دختران نوجوان را از آموزش محروم کرده‌ است.

از دید منتقدان، طالبان در تشکیل دولت فراگیر هم تاکنون ناکام هستند. در حال حاضر اعضای دولت این گروه طالب و عمدتا پشتون هستند.

در همین حال اخیرا درگیری‌های مسلحانه در برخی از ولایت‌ها علیه طالبان افزایش یافته است.