Photo: Social Media

هزاره‌های ولسوالی خاص ارزگان در معرض کوچ اجباری؛ در «جوی نو» چه می‌گذرد؟

باشندگان منطقه‌ی هزاره‌نشین «جوی نو» ولسوالی خاص ارزگان از آنچه آزار و اذیت «سیستماتیک و هدفمند» و بدرفتاری می‌دانند، شاکی هستند و می‌گویند که در معرض کوچ اجباری قرار دارند.

آنان می‌گویند که از تخریب و غارت اموال، لت‌وکوب و قتل به ستوه آمده‌اند.

یکی از باشندگان منطقه‌ی «جوی نو» در پیامی به روزنامه اطلاعات روز نوشته است که در تازه‌ترین مورد شنبه‌شب (۲۱ اسد) افرادی درختان میوه‌دار باشندگان «جوی نو» را قطع کرده‌اند. به‌گفته‌ی منبع، حدود ۳۹۰ اصله درخت قطع شده‌اند. تصاویر درختان قطع‌شده نیز در اختیار روزنامه اطلاعات روز قرار گرفته است.

منبع گفت که موقعیت این درختان در ۳۰۰ متری پاسگاه امنیتی طالبان است. یک منبع دیگر شمار درختان قطع‌شده را ۱۷۰ درخت زردآلو می‌‎داند. منبع سومی می‌گوید که تعداد درختان قطع‌شده به ۱۳۶ اصله می‌رسد.

به‌گفته‌ی منبع، گفته می‌شود که عاملان قطع این درختان، افرادی از قبیله‌ی «کوته‌زی» قوم پشتون هستند که در مجاورت منطقه‌ی «جوی نو» زندگی می‌کنند.

مسئولان محلی طالبان در ولایت ارزگان تا اکنون در این زمینه اظهار نظری نکرده‌اند.

آتش‌زدن خرمن، خانه‌ها و غارت اموال

منبع در پیام خود نوشته است که پس از حاکمیت طالبان تا اکنون ۲۰ خانه‌ی باشندگان «جوی نو» تخریب یا به آتش کشیده شده‌اند. به‌گفته‌ی منبع، در بهار امسال خانه‌ی فردی به‌نام «شیر» به آتش کشیده شد.

این منبع اضافه کرده است که امسال سه عراده موتر باشندگان منطقه‌ی هزاره‌نشین «جوی نو» نیز به آتش کشیده شده‌اند. به‌گفته‌ی منبع، این موترها متعلق به «کربلایی‌ قربان»، «خان، پسر زرگر» و «محمدرضا» بودند.

منبع می‌گوید که دزدی و غارت اموال مردم «جوی نو» هم به اوج خود رسیده است. به‌گفته‌ی او، حتا حیوانات آنان در روز گم می‌شوند.

همچنین منبع اضافه کرده است که خرمن‌های باشندگان منطقه‌ی «جوی نو» نیز به آتش کشیده است. منبع از مردی به‌نام «غلام‌نبی» نام برده که به‌گفته‌ی او، خرمنش به آتش کشیده شده است.

قتل و لت‌وکوب

منبعی که اطلاعات فرستاده مدعی است که تا اکنون ۱۳ نفر از باشندگان منطقه‌ی «جوی نو» به قتل رسیده‌اند.

او فهرستی از اسامی قربانیان را نیز شریک کرده است که طبق این فهرست، محمدهاشم ولد سید یوسف، داکتر امیری، کربلایی‌ انصاری، محمدحسین ولد سواتی، محمدتقی روحانی، موسی و محمدعلی از جمله افرادی هستند که به قتل رسیده‌اند.

به‌گفته‌ی منبع، تعدادی از باشندگان منطقه‌ی «جوی نو» زخمی و لت‌وکوب نیز شده‌اند که شامل اسدالله ولد ناصر، سید محمد، سید شاه ولد سید عاقل، خالق ولد ابراهیم، روح‌الله ولد میرزا هستند.

منبع گفت که در آخرین مورد دو روز قبل فردی به‌نام سید محمد لت‌وکوب و زخمی شده است.

منابع آزار و اذیت و قتل باشندگان این منطقه‌ی هزاره‌نشین ولسوالی خاص ارزگان را ناشی از تنش قومی می‌دانند و می‌گویند که اعضای قوم پشتون دست به چنین کاری می‌زنند.

کوچی‌ها نیز در این منطقه باعث آزار و اذیت و تخریب مزارع هزاره‌ها می‌شوند.

در گزارش تحقیقی روزنامه اطلاعات روز به نقل از منابع آمده است که کوچی‌ها هم‌اکنون در تمامی مناطق ولسوالی خاص ارزگان حضور دارند و مردم محل را در تنگنای شدید قرار داده‌اند.

به‌گفته‌ی منابع، مردم از چراندن مواشی در چراگاه منع شده‌اند. بر اساس ویدیوهایی که در اختیار اطلاعات روز قرار گرفته، کوچی‌ها شب‌هنگام مزارع و محصولات زراعتی مردم، خانه و حتا وسایط نقلیه‌ی آنان را آتش می‌زنند.

یک شاهد عینی می‌گوید طالبان و کوچی‌ها قصد دارند با تحمیل عشر و جریمه‌های سنگین و قتل و آتش‌زدن اموال مردم، این ولسوالی را از وجود هزاره‌ها تخلیه کنند.

یک منبع به روزنامه اطلاعات روز گفت که در سال ۲۰۱۰ میلادی منطقه‌ی باغچار ولایت ارزگان نیز با همین شیوه و توسط پشتون‌ها از وجود هزاره‌ها تخلیه شد و اکنون هیچ هزاره‌ای در آن منطقه سکونت ندارد.