Photo: Social Media

حملات هدفمند علیه هزاره‌ها؛ ۴۹ نفر در سه ماه اخیر سال ۲۰۲۳ کشته شدند

هیأت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) در گزارش تازه‌ی خود درباره‌ی حقوق بشر گفته است که طی سه ماه اخیر سال گذشته‌ی میلادی، ۴۹ نفر از جامعه‌ی هزاره و عمدتا شیعه در حملات هدفمند کشته و ۸۶ نفر دیگر زخمی شده‌اند.

بر اساس این گزارش که امروز (دوشنبه، ۲ دلو) منتشر شده، این حملات در ولایت‌های بغلان، غرب کابل و هرات انجام شده است.

در گزارش یوناما آمده است که در ۱۳ اکتوبر در شهر پلخمری، مرکز ولایت بغلان یک مهاجم انتحاری خود را میان نمازگزاران شیعه در یک مسجد منفجر کرد که در پی آن ۲۱ نفر کشته و ۳۰ نفر زخمی شدند.

همین‌طور به‌گفته‌ی یوناما، به‌تاریخ ۲۶ اکتوبر، ماین تعبیه‌شده در داخل یک سالن ورزشی در غرب کابل، هشت کشته و ۳۵ زخمی برجای گذاشت.

در گزارش یوناما آمده است که در هفتم نوامبر نیز در غرب کابل یک بس مسافربری هدف قرار گرفت و در نتیجه ۱۱ نفر کشته و ۲۱ نفر دیگر زخمی شدند.

مسئولیت هر سه این حملات را گروه داعش برعهده گرفته است.

در گزارش یوناما آمده است که افزون بر این حملات در ماه‌های اکتوبر، نوامبر و دسامبر، کشتارهای هدفمند علیه هزاره‌ها و علمای شیعه در جبرئیل هرات نیز صورت گرفته است.

در ۲۲ اکتوبر یک عالم شیعه به ضرب گلوله در هرات کشته شد. به‌دنبال آن در ۲۳ نوامبر دو عالم دینی شیعه به ضرب گلوله در منطقه‌ی جبرئیل هرات به قتل رسیدند. همچنین در اول دسامبر شش نفر، از جمله دو عالم شیعه در حمله‌ی افراد مسلح به ضرب گلوله کشته شدند.

هیچ گروه مسئولیت حملات هرات را برعهده نگرفته است.

گفتنی است که غرب کابل در سال جدید میلادی نیز گواه دو انفجار مرگ‌بار بوده است که در گزارش یوناما به آن اشاره نشده است.

در تازه‌ترین مورد، به‌تاریخ ۱۱ جنوری ۲۰۲۴، برابر با ۲۱ جدی انفجاری در مقابل مارکت برچی سنتر در غرب کابل رخ داد که بر اساس آمار طالبان، دو نفر کشته و ۱۲ نفر زخمی شدند. شاهدان عینی اما تعداد تلفات را بیشتر اعلام کرده بودند؛ از جمله یکی از شاهدان گفته بود که در ساحه‌ی انفجار بیش از ۱۰ کشته را مشاهده کرده است.

مسئولیت این انفجار را هیچ گروهی برعهده نگرفت و طالبان اعلام کردند که دزدان مسلح به هدف سرقت بمب دستی پرتاب کرده‌اند. طبق گزارش‌ها، طالبان در پیوند به این انفجار یک نظامی حکومت پیشین را بازداشت کرده‌اند.

قبل‌تر از این، یک انفجار به‌تاریخ هفتم جنوری، برابر با ۱۶ جدی در ساحه‌ی «قلعه ناظر» دشت برچی یک بس شهری نوع «کاستر» را هدف قرار داد که در نتیجه‌ی آن و بر اساس آمار طالبان، دو نفر کشته و ۱۴ نفر دیگر زخمی شدند. یوناما آن زمان اعلام کرده بود که در این انفجار ۲۵ نفر کشته یا زخمی شده‌اند. مسئولیت این انفجار را گروه داعش برعهده گرفت.

مناطق هزاره‌نشین از سال‌ها به این‌سو هدف حملات مرگ‌بار‌ است.

از دید فعالان حقوق بشر، این حملات مصداق نسل‌کشی علیه هزاره‌ها در افغانستان است.

اخیرا شهروندان افغانستان در چندین شهر جهان علیه حملات بر هزاره‌ها تظاهرات کرده‌اند و خواستار توقف آنچه که نسل‌کشی این گروه قومی در افغانستان خواندند، شده‌اند.