نمایندگی بریتانیا در شورای حقوق‌‌بشر سازمان ملل: نگران افزایش حملات علیه هزاره‌ها هستیم

نمایندگی بریتانیا در شورای حقوق‌‌بشر سازمان ملل متحد می‌گوید که نگران افزایش حملات علیه هزاره‌ها در افغانستان است‌.

بر اساس اعلامیه‌‌‌ای که امروز (جمعه، ۱۱ حوت) در ویب‌سایت دولت بریتانیا منتشر شده، این نمایندگی همچنین گفته است که درخواست یوناما را برای انجام تحقیقات در مورد حملات بر هزاره‌ها، تکرار می‌کند‌.

نمایندگی بریتانیا در شورای حقوق‌‌بشر سازمان ملل متحد به وضعیت زنان و دختران در افغانستان نیز اشاره کرده و گفته است: «بی‌توجهی طالبان به حقوق بشری زنان و دختران در جهان بی‌نظیر است.»

این نمایندگی افزوده است: «با گذشت دو سال و نیم، زنان و دختران [در افغانستان] هنوز نمی‌توانند کار کنند. آن‌ها نمی‌توانند آزادانه رفت‌و‌آمد، صحبت و زندگی کنند.»

در اعلامیه‌‌ی این نمایندگی آمده است که همچنین دختران بالاتر از صنف ششم از رفتن به مکتب و زنان از رفتن به دانشگاه محروم هستند و بسیاری از زنان و دختران به‌دلیل عدم رعایت پوشش مورد نظر طالبان، دستگیر و از آزادی محروم شده‌اند.

نمایندگی بریتانیا در شورای حقوق‌‌بشر سازمان ملل متحد افزوده است که «این تبعیض گسترده و نهادینه‌شده با فقر خانواده‌ها، ناامنی غذایی و عدم دسترسی به خدمات اولیه تشدید می‌شود».

این نمایندگی تأکید کرده است که «جامعه‌ی جهانی، از جمله ما در جنیوا، باید به مردم افغانستان متعهد بمانیم. بریتانیا همچنان در کنار مردم افغانستان، به‌ویژه زنان و دختران و خانواده‌های‌شان که به‌دلیل وضعیت ویران‌گر حقوق‌بشر و وضعیت وخیم انسانی در افغانستان رنج می‌برند، می‌ایستد.»

وضعیت افغا‌نستان دیروز در پنجاه و پنجمین اجلاس شورای حقوق‌‌بشر سازمان ملل متحد بررسی شد.

ریچارد بنت، گزارشگر ویژه حقوق‌‌بشر سازمان ملل متحد برای افغانستان در این نشست گزارش جدید خود را ارائه کرد و گفت که وضعیت حقوق‌بشر در این کشور نسبت به دوره‌ی گزارش قبلی او، وخیم‌تر شده است.

آقای بنت خواستار پاسخ‌گوسازی طالبان در قبال سیاست‌ها و رفتارهای‌شان و همچنین پی‌گیری نقض حقوق‌‌بشر در افغانستان در دادگاه بین‌المللی دادگستری شد.

طالبان این گزارش ریچارد بنت را «پروپاگند» خوانده‌اند.

دیدگاه‌های شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *