جمعه ۴ عقرب ۱۳۹۷

کمیسیون شکایات انتخاباتی: بیش از ده هزار شکایت نزد این کمیسیون ثبت شده است

اطلاعات روز: کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی اعلام کرده است که بیش از ده هزار شکایت در مورد انتخابات پارلمانی ۲۸ و ۲۹ میزان نزد این کمیسیون […]

اطلاعات روز: کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی اعلام کرده است که بیش از ده هزار شکایت در مورد انتخابات پارلمانی ۲۸ و ۲۹ میزان نزد این کمیسیون به ثبت رسیده است.

علی‌رضا روحانی، سخن‌گوی کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی امروز جمعه (۴ عقرب) به صدای امریکا گفته است که آنان بیش از ده هزار شکایت در مورد انتخابات دریافت کرده‌اند اما این که چه میزانی از این شکایات رسمی است،‌ هنوز مشخص نشده است.

آقای روحانی همچنان گفته است که کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی در حال دسته‌بندی شکایات است و این مرحله تا دو روز آینده تکمیل خواهد شد.

او گفته است:‌ «شکایات از لحاظ موضوعی تقسیم‌بندی و تصنیف‌بندی می‌شود که در مورد چه موضوعاتی شکایت صورت گرفته. تقریبأ ۲۰ عنوان و حتا بیشتر وجود دارد. علاوه بر این دسته‌بندی، تمام قضایایی که بر ما مواصلت ورزیده، بار دوم یک دسته‌بندی دیگر نیز انجام می‌شود. مبنی بر این‌که چه بخش و چه مقداری اینها تخطی انتخاباتی است، چه مقدار تخلف انتخاباتی است و چه مقدار در دسته‌ی جرایم انتخاباتی قرار می‌گیرد.»

سخن‌گوی کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی علاوه کرده که پس از مرحله‌ی تصنیف‌بندی، مرحله‌ی بررسی آغاز می‌شود که در آن مرحله اسناد و مدارک تحلیل می‌شود و در نهایت به آن‌ها رسیدگی می‌شود.

آقای روحانی گفته است که بیشترین شکایات در مورد باز‌نشدن مراکز رأی‌دهی در وقت تعیین شده، تکمیل نبودن فهرست رأی‌دهندگان و کمبود ورقه‌های رأی‌دهی، عدم استفاده از دستگاه بیومتریک به‌دلیل عدم آشنایی کارمندان کمیسیون به استفاده از این دستگاه، ممانعت از سوی ناظرین و یا هم کارنکردن دستگاه‌ها، پُر شدن صندوق‌ها به گونه‎‌ی غیرقانونی،‌ دخالت زورمندان، استعمال‌شدن آرای غیرواقعی و شمارش نشدن آرا پس از ختم پروسه، ثبت شده است.

براساس قانون انتخابات، رسیدگی به شکایات انتخاباتی باید تا دو هفته پس از ثبت شکایات تکمیل شده و در مورد آن تصمیم گرفته شود.

گفتنی است که انتخابات پارلمانی در روزهای شنبه و یک‌شنبه (۲۸ و ۲۹ میزان) در ۳۲ ولایت کشور برگزار شد و قرار است فردا شنبه (۵ عقرب) انتخابات در ولایت قندهار نیز برگزار شود. برگزاری انتخابات در ولایت قندهار در پی کشته شدن جنرال عبدلرازق، فرمانده پولیس پیشین این ولایت الی بهبود اوضاع امنیتی برای یک هفته به تعویق افتاده بود.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of