دفتر شورای امنیت ملی: گروه‌های مسلح غیرمسوول قانونمند می‌شوند

اطلاعات روز: دفتر شورای امنیت ملی افغانستان اعلام کرده است که پالیسی و طرزالعمل قانونمندسازی افراد و گروه‌های مسلح غیرمسوول در پرنسیب تأیید شده است.

در اعلامیه‌ی این دفتر که امروز دوشنبه (دوازدهم قوس) منتشر شده، آمده است که در جلسه‌ی رهبری سکتورهای امنیتی که شب گذشته در دفتر شورای امنیت ملی برگزار شد، پالیسی و طرزالعمل قانونمندسازی افراد و گروه‌های مسلح غیرمسوول در پرنسیب تأیید شده و برای تأیید نهایی به جلسه‌ی شورای امنیت ملی ارایه خواهد شد.

در اعلامیه گفته شده است که در این جلسه در مورد عوامل افزایش تلفات غیرنظامیان نیز بحث شده و همچنان به جلوگیری از وارد شدن تلفات به غیرنظامیان تأکید شده است.

در این جلسه همچنان در مورد اوضاع امنیتی در ولایات غزنی، فاریاب، ننگرهار و فراه بحث شده و وزیران دفاع و داخله در مورد دست‌آوردها، پلان‌های امنیتی، سطح تهدیدات، عملیات‌ها، اقدامات و تدابیر شدید امنیتی برای بهبود وضعیت امنیتی در این ولایات به حمدالله محب، مشاور امنیت ملی کشور گزارش داده‌اند.

پالیسی و طرزالعمل قانونمندسازی افراد و گروه‌های مسلح غیرمسوول در حالی در پرنسیب تأیید شده است که روز گذشته نوید خان‌آبادی، فرمانده نیروهای خیزش مردمی در ولسوالی خان‌آباد ولایت قندوز پس از دو روز محاصره در شهر تالقان، مرکز ولایت تخار بازداشت شد.

پیش از آن عبدالغنی علیپور فرمانده نیروهای مقاومت مردمی در ولسوالی بهسود ولایت میدان وردکاز سوی نیروهای امنیت ملی در غرب کابل بازداشت شده بود که پس از دو روز تظاهراتخشونت‌بار مردم در کابل و چند ولایت دیگر با ضمانت از بند امنیت ملی آزاد شد.

این افراد متهم به نقض حقوق بشر، آزار و اذیت مردم، داشتن افراد مسلح غیرمسوول و برهم زدن امنیت متهماند. اتهاماتی که از همواره از سوی آنان رد شده است.