چهارشنبه ۱۴ حمل ۱۳۹۸

کمیسیون انتخابات طرح تعدیل قانون انتخابات را به کابینه فرستاد

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان امروز (چهارشنبه، ۱۴ حمل) اعلام کرده است که این کمیسیون طرح تعدیل قانون انتخابات را جهت تصویب به جلسه‌ی کابینه‌ی حکومت فرستاده است.

اطلاعات روز: کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان امروز (چهارشنبه، ۱۴ حمل) اعلام کرده است که این کمیسیون طرح تعدیل قانون انتخابات را جهت تصویب به جلسه‌ی کابینه‌ی حکومت فرستاده است.

در اعلامیه‌ای که از سوی این کمیسیون به نشر رسیده، آمده که نظام انتخاباتی چندبعدی (MDR) نیز شامل این طرح که در ۱۸ ورق گنجانده شده است، می‌باشد.

کمیسیون مستقل انتخابات گفته است که این طرح پس از رأی‌زنی با احزاب سیاسی و نهادهای جامعه‌ی مدنی مرتبط به انتخابات آماده شده که در مدت معین‌شده (یک ماه پس از شروع کار اعضای جدید کمیسیون) به کابینه فرستاده شده است.

با این حال در اعلامیه تأکید شده است که تطبیق نظام انتخاباتی چندبعدی بنابر محدودیت‌های متعدد، در انتخابات شوراهای ولایتی پیش‌رو امکان‌پذیر نمی‌باشد.

کمیسیون مستقل انتخابات تصریح کرده است که این محدودیت‌ها شامل خواست شماری از نمایندگان احزاب سیاسی و جامعه‌ی مدنی در تطبیق فورمول «سنت‌لاگو» و یک تعداد دیگری آنان هم در تطبیق فورمول «بزرگ‌ترین باقی‌مانده» می‌باشد.

این کمیسیون گفته است: «از این رو طرح مذکور را صرف در ماده‎های مرتبط با انتخابات پارلمانی قابل تعدیل دانسته است. در این طرح دو فورمول «سنت‌لاگو» و «بزرگ‌ترین باقی‌مانده» برای تخصیص کرسی‌ها در نظر گرفته شده‌ است که از میان آن‌ها فورمول مناسب‌تر آن انتخاب خواهد شد.»

به نقل از اعلامیه، صرفا چهار یا پنج حزب سیاسی بوده‌اند که بر تطبیق نظام انتخاباتی از سیستم انتخاباتی غیرقابل انتقال (SNTV) به نظام انتخاباتی چندبعدی تأکید می‌کرده‌اند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of