چهارشنبه ۲۸ حمل ۱۳۹۸

اسدالله خالد: ارتش از صلحی حمایت می‌کند که زیر نام آن یک جنگ جدید آغاز نشود

اسدالله خالد، سرپرست وزارت دفاع ملی کشور می‌گوید که ارتش افغانستان از روند صلحی حمایت می‌کند که زیر نام آن یک جنگ جدید آغاز نشده و قربانی‌ها و دست‌آوردهای نزدیک به دو دهه‌ی گذشته از بین نرود.

اطلاعات روز: اسدالله خالد، سرپرست وزارت دفاع ملی کشور می‌گوید که ارتش افغانستان از روند صلحی حمایت می‌کند که زیر نام آن یک جنگ جدید آغاز نشده و قربانی‌ها و دست‌آوردهای نزدیک به دو دهه‌ی گذشته از بین نرود.

آقای خالد که امروز (چهارشنبه، ۲۸ حمل) در مراسم جشن فراغت یک هزار سرباز کماندو در کابل صحبت می‌کرد، گفت: «از صحبت‌هایی که در هر جای به‌خاطر صلح روان است، حمایت می‌کنیم، به شرطی که زیر نام صلح نباید آغاز یک جنگ جدید باشد، قربانی‌های ما نباید هدر برود، دست‌آوردهای تقریبن دو دهه‌‌ای که داریم و به آن افتخار می‌کنیم نباید از بین برود.»

او همچنان گفت که «پروپاگند»های دشمن که در مورد صلح در جریان است نباید سر روان نیروهای ارتش تأثیر کند. به گفته‌ی او، اگر صلحی در کشور تأمین شود، در نتیجه‌ی شهامت، قربانی، خون‌دادن، عرق ریختن و زحمت‌کشی‌های نیروهای امنیتی و دفاعی کشور تأمین شده و مالک آن نیز همین نیروها هستند.

سرپرست وزارت دفاع تأکید کرد: «ما متعهد به صلح هستیم و بارها گفته‌ام که اردوی افغانستان از داعیه‌ی صلح دفاع می‌کند و راه حل مشکل افغانستان را گفت‌وگو و صلح می‌داند.»

آقای خالد خطاب به سربازان کماندو که به تازگی فارغ شده‌اند، گفت که امید مردم افغانستان به‌شمول زنان، مردان و نیز کودکانی که پدران‌شان در میدان جنگ و در راه دفاع از کشور کشته شده‌اند، به شماست و «هیچ وقت فراموش نکنید».

او همچنان افزود: «مطمیین هستم که شما این درک را دارید و باز هم می‌خواهم تکرار کنم که هیچ مسأله‌ی سمتی، قومی و شخصی باید شما را از راهی که دفاع افغانستان است، تغییر ندهد و مستقیم به همان راه خود روان باشید. سیاست را بگذارید به سیاست‌مداران، وظیفه‌ی ما و شما دفاع از افغانستان است.»

آقای خالد در بخشی از سخنانش همچنان گفت که جنگ افغانستان ابعاد وسیع دارد و در حال حاضر چندین گروه تروریستی خارجی در این کشور فعالیت دارند. به گفته‌ی او، در پهلوی این گروه‌های تروریستی خارجی، شماری از کشورهای منطقه نیز از تروریزم به گونه‌ی مستقیم و غیرمستقیم حمایت می‌کنند.

سرپرست وزارت دفاع کشور این اظهارات را در حالی مطرح می‌کند که در حال حاضر تلاش‌های وسیع از سوی حکومت افغانستان و برخی از شرکای خارجی آن به‌شمول ایالات متحده‌ی امریکا برای تأمین صلح و ثبات پایدار در افغانستان ادامه دارد.

زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی وزارت خارجه‌ی امریکا برای صلح افغانستان تا کنون شش بار به افغانستان و کشورهای منطقه سفر کرده و در جریان این سفرهایش افزون بر دیدار با مقام‌های ارشد این کشورها، با نمایندگان گروه طالبان نیز در امارات متحده‌ی عربی و قطر دیدار کرده است.

از سویی هم، این همه تلاش‌ها برای تأمین صلح در افغانستان در حالی صورت می‌گیرد که در حال حاضر جنگ شدید میان نیروهای امنیتی افغان و جنگجویان گروه طالبان در بخش‌هایی از کشور ادامه دارد.

اخیرا گروه طالبان عملیات بهاری‌اش زیر نام «الفتح» را نیز آغاز کرده که با واکنش‌های متفاوت داخلی و خارجی همراه بوده است.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of