«گروه حمایت از انتخابات» از تصمیم جدید کمیسیون‌ انتخابات استقبال کرد

اطلاعات روز: گروه حمایت از انتخابات افغانستان از تصمیم تازه‌ی کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان مبنی بر برگزاری تنها انتخابات ریاست‌جمهوری در ششم ماه میزان امسال استقبال کرده است.

گروه‌ حمایت از انتخابات در اعلامیه‌ای گفته است: «در حالی که این گروه اهمیت برگزاری هر سه انتخابات‌ها در زمان معین آن را درک می‌کند، اما با در نظرداشت فرصت کم زمانی و چالش‌های عملی برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری اولویت دارد و مهم است.»

به گفته‌ی گروه حمایت از انتخابات، برگزاری تنها انتخابات ریاست‌جمهوری در ششم ماه میزان، به کمیسیون انتخابات این امکان را می‌دهد که منابع بشری و لوجستکی خود را روی مدیریت روند انتخابات متمرکز کند و «نتیجه‌ی موفقانه آن برای افغانستان و مردم آن اهمیت حیاتی دارد.»

این گروه از نهادهای حامی انتخابات خواسته است که در کنار مردم افغانستان با کمیسیون‌های انتخاباتی کار و شفافیت، اعتبار و همه‌شمول بودن انتخابات را تضمین کنند.

گروه حمایت از انتخابات گفته است که به حمایت از کمیسیون‌های انتخاباتی و دوام همکاری‌های خود در عرصه‌ی روندهای دموکراتیک در افغانستان همچنان متعهد است.

یوناما یا هیأت معاونت سازمان ملل در افغانستان نیز از تصمیم تازه‌ی کمیسیون انتخابات استقبال کرده و گفته است که از روند انتخابات و کمیسیون‌های انتخاباتی افغانستان حمایت می‌کند.

کمیسیون انتخابات امروز (چهارشنبه، 8 جوزا) اعلام کرد که به دلیل محدودیت‌های زمانی، فنی و بودجه‌ای، این کمیسیون تنها انتخابات ریاست‌جمهوری را به تاریخ ششم میزان سال جاری برگزار خواهد کرد.

پیش از این کمیسیون انتخابات اعلام کرده بود که سه انتخابات (انتخابات ریاست جمهوری، انتخابات شوراهای ولایتی و انتخابات پارلمانی ولایت غزنی) را در یک روز برگزار می‌کند.