سه شنبه ۲۱ جوزا ۱۳۹۸

سفیر امریکا در کابل از آزادسازی زندانیان طالبان استقبال کرد

جان بس، سفیر امریکا در کابل از آزادسازی زندانیان گروه طالبان از سوی دولت افغانستان استقبال کرده و آن را تلاشی در راستای بهبود وضعیت برای دست‌یابی به توافق صلح دانسته است.

اطلاعات روز: جان بس، سفیر امریکا در کابل از آزادسازی زندانیان گروه طالبان از سوی دولت افغانستان استقبال کرده و آن را تلاشی در راستای بهبود وضعیت برای دست‌یابی به توافق صلح دانسته است.

آقای بس امروز (سه‌شنبه، ۲۱ جوزا) در رشته‌تویتی نوشته است که طالبان زندانی آزاد نیستند، بلکه آن‌ها از سوی نیروهای امنیتی افغانستان تنها از بند رها شده‌اند.

او در عین حال نوشته است که صلح پایدار در مصالحه و بخشش از سوی تمام طرف‌ها ریشه دارد.

گفتنی است که رییس‌جمهور اشرف غنی هفته‌ی گذشته به مناسب عید سعید فطر فرمان و حکم رهایی ۸۸۷ زندانی گروه طالبان از زندان‌های کشور را صادر کرد. به‌دنبال آن، شب گذشته نزدیک به صد زندانی این گروه از زندان پل‌چرخی کابل و ۳۸ زندانی دیگر از زندان ولایت هرات آزاد شدند. به‌تازگی ۳۲ زندانی دیگر طالب در ولایت ننگرهار از بند رها شده‌اند.

در همین حال گروه طالبان در اعلامیه‌ای از آزادسازی اعضای این گروه از سوی دولت استقبال کرده، اما گفته است که تنها ۲۶۱ نفر از جمع ۸۸۷ نفر عضو این گروه‌اند.

از سویی هم، سفیر امریکا در کابل از تلاش‌ها و شجاعت نیروهای امنیتی و دفاعی در آزادسازی غیرنظامیان و نیروهای امنیتی از زندان‌های طالبان ستایش کرده است.

آقای بس نوشته است که «جسارت نیروهای امنیتی در خصوص آزادسازی صدها زندانی افغان از بند طالبان ستودنی است».

اخیرا نیروهای امنیتی و دفاعی ۴۷ نفر به‌شمول نیروهای امنیتی و غیرنظامیان را از دو زندان طالبان در ولایت‌های بغلان و قندوز آزاد کرده‌اند. با این حال، رقم افرادی که در جریان سال جاری از زندان‌های طالبان در سراسر کشور آزاد شده‌اند، به بیش از ۳۰۰ نفر رسیده است.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of