پنج شنبه ۱۳ سرطان ۱۳۹۸

تیفا: ضعف مدیریتی کمیسیون‌های انتخاباتی نگران کننده است

اطلاعات روز: بنیاد انتخابات شفاف افغانستان (تیفا) می‌گوید که ضعف مدیریتی در کمیسیون‌های انتخاباتی و سوءاستفاده‌ی شماری از نامزدان از منابع حکومتی در انتخابات ریاست‌جمهوری کشور نگران‌کننده […]

اطلاعات روز: بنیاد انتخابات شفاف افغانستان (تیفا) می‌گوید که ضعف مدیریتی در کمیسیون‌های انتخاباتی و سوءاستفاده‌ی شماری از نامزدان از منابع حکومتی در انتخابات ریاست‌جمهوری کشور نگران‌کننده می‌باشد.

در اعلامیه‌ای که امروز (پنج‌شنبه، ۱۳ سرطان) از سوی این نهاد به نشر رسیده، آمده است که وضعیت مبهم سیاسی، مشارکت کم‌رنگ زنان در روند ثبت‌نام تقویتی، ناامنی و باورمندی ضعیف مردم نسبت به روند انتخابات از دیگر موضوعات نگران‌کننده در برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری می‌باشد.

در اعلامیه تأکید شده است که با وصف این وضعیت «برگزاری انتخابات در هاله‌ای از ابهام» قرار گرفته است.

از سویی هم تیفا با اشاره به روند ثبت‌نام تقویتی انتخابات ریاست‌جمهوری کشور در ۳۳ ولایت کشور و ثبت‌نام سراسری در ولایت غزنی گفته است که رقم نام‌نویسی بنا به مشکلات امنیتی، کم‌رنگ‌بودن برنامه‌های آگاهی‌دهی عامه و عدم هماهنگی کارا میان کمیسیون مستقل انتخابات و سایر نهادهای ذیدخل اندک بوده است.

همچنان در اعلامیه، نامتوازن‌بودن مراکز ثبت‌نام، عدم در ‌دسترس‌بودن این مراکز به تعدادی زیادی از مردم، خودداری از شریک‌سازی معلومات به ناظرین، استخدام افراد زیر سن به‌حیث کارمند، ثبت‌نام‌های غیابی، کمبود کارمندان زن، کوتاه‌بودن زمان ثبت‌نام تقویتی و نبود تیم‌های سیار از دیگر دلایل اندک‌بودن رقم ثبت‌نام‌شوندگان خوانده شده است.

حواعلم نورستانی، رییس کمیسیون مستقل انتخابات در روز شنبه (۱۰ سرطان) گفته بود که در روند ثبت‌نام تقویتی رأی‌دهندگان، ۳۱۶ هزار و ۴۱۷ نفر نام‌نویسی کرده‌اند که از این میان، ۱۹۴ هزار آن مرد، ۱۱۷ هزار و ۴۳۹ دیگر آن زن و چهار هزار و ۹۷۸ آن نیز کوچی‌اند.

خانم نورستانی همچنان افزوده بود که در ولایت غزنی تا تاریخ هشتم سرطان در مجموع ۸۳ هزار و ۲۵۳ نفر که شامل، ۵۵ هزار ۹۵۱ مرد، ۲۶ هزار و ۸۹۸ زن و ۴۰۴ کوچی می‌شود، ثبت‌نام کرده‌اند.

روند ثبت‌نام تقویتی رأی‌دهندگان در ۳۳ ولایت کشور و سراسری ولایت غزنی به تاریخ ۱۸ جوزا آغاز شد که روند ثبت‌نام تقویتی در تاریخ ۸ سرطان پایان یافت، اما از ولایت غزنی تا روز شنبه (۱۵ سرطان) تمدید شده است.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of