جشن صد سالگی استقلال؛ کمپین انتخاباتی تیم غنی از پول دولت؟

جشن صد سالگی استقلال؛ کمپین انتخاباتی تیم غنی از پول دولت؟

کارزارهای انتخابات ریاست‌جمهوری 1398 دیروز (یک‌شنبه، 6 اسد) آغاز شد، اما جشن صد سالگی استقلال کشور از اول سال جاری شروع شده بود که شماری از دسته‌های انتخاباتی می‌گویند ریاست‌جمهوری و تیم اشرف غنی با استفاده‌ی ابزاری از برنامه‌‌های جشن استقلال، به نفع تیم «دولت‌ساز» کمپین انتخاباتی می‌کند.

حکومت وحدت ملی و به‌ویژه ریاست‌جمهوری در نظر دارد که صدمین سالگرد استقلال کشور را متفاوت‌تر و باشکوه‌تر از سال‌های گذشته تجلیل کند. رییس‌جمهوری غنی برای جشن صد سالگی استقلال کشور بودجه 384 میلیون و 221 هزار افغانی منظور کرد که از کد 91 بودجه‌ی اداره‌ی امور ریاست‌جمهوری پرداخت می‌شود. طرح تفصیلی جشن استقلال که اطلاعات روز به آن دست یافته نشان می‌دهد که جشن استقلال از اول حمل شروع تا 31 اسد ادامه دارد و شامل برنامه‌های مختلف در سراسر کشور و بیرون از کشور می‌شود.

شماری از دسته‌ها انتخاباتی، ریاست‌جمهوری و تیم «دولت‌ساز» به ریاست آقای غنی را متهم می‌کند که با استفاده از بودجه‌ی دولت و استفاده‌ی ابزاری از جشن استقلال به نفع تیم «دولت‌ساز» کمپین می‌کند. از میان این دسته‌ها، دسته‌ی انتخاباتی محمدحنیف اتمر مدعی است که رییس‌جمهوری غنی با دو بار به تعویق‌اندختن زمان برگزاری انتخابات، به‌صورت سیستماتیک زمان کارزارهای انتخاباتی را با سالروز استرداد استقلال کشور هم‌زمان کرد تا بتواند از آن به نفع تیم خود استفاده‌ی انتخاباتی کند.

ریاست‌جمهوری در پاسخ می‌گوید که این ادعاهای دسته‌های انتخاباتی «نادرست و بی‌انصافی» است. صدیق صدیقی، سخن‌گوی ریاست‌جمهوری می‌گوید که جشن استقلال یک مسأله ملی است و حکومت در برابر برگزاری این جشن مسئولیت دارد و این موضوع هیچ ربطی با کمپین‌های انتخاباتی ندارد.

برای برگزاری برنامه‌های صدمین جشن استقلال کشور یک دارالانشا ایجاد شده است که به باور دسته‌های انتخاباتی، اعضای آن بیش‌تر از نزدیکان و متحدان سیاسی آقای غنی‌اند که در کمپین‌های انتخاباتی نیز با وی همکاری دارند.

جشن صد سالگی استقلال کشور شامل چه برنامه‌های می‌شود؟

برای صدمین سالگر استقلال کشور برنامه‌های وسیع و متنوع در نظر گرفته شده است که شماری از برنامه‌ها از اول حمل تا کنون اجرا شده، شماری از برنامه‌ها در حال اجرا است و برخی دیگر نیز تا 31 اسد، اجرا می‌شود. براساس طرح برنامه‌های جشن استقلال که در اختیار اطلاعات روز قرار گرفته، در سالروز جشن استقلال (28 اسد) یک جشن بزرگ در ارگ ریاست‌جمهوری برگزار می‌شود. در همان روز قصر دارالامان که بازسازی آن جریان دارد، افتتاح می‌شود. یک جشن در پغمان برگزار و قصر بالاباغ پغمان نیز افتتاح می‌شود. در همان روز مقبره‌ی شاه امان‌الله و ملکه ثریا نیز افتتاح می‌شود.

همچنان کمیته‌ی جشن‌ها‌ در 28 اسد کنسرت‌ها، اجرای نمایش، رقص‌های محلی، نمایشگاه‌ها، آتش‌بازی، و برنامه‌های تفریحی دیگر را در استدیوم غازی در کابل، قصر پغمان، قصر دارالامان و در ولایت‌های بامیان، بلخ، قندهار، هرات، ننگرهار، پکتیا و جوزجان برگزار می‌کند.

برنامه‌های روز 28 اسد در کابل و ننگرهار

برای شرح وسعت جشن صدمین سالگرد استقال کشور و برنامه‌های آن، از بخش‌های مختلف چند نمونه را در این گزارش ذکر می‌کنیم:

در بخش فرهنگی، اجتماعی، دینی و اقتصادی برنامه‌های متنوع در نظر گرفته شده است. به‌عنوان نمونه: به‌تاریخ 20 اسد جشنواره‌ی فیلم از سوی افغان‌فیلم برگزار می‌شود. یک فیلم مستند از دوره امان‌الله خان تا کنون و یک مستند هنری از زندگی‌نامه‌ی شاه امان‌الله، یک فیلم مستند از زندگی ملکه ثریا و فیلم هنری از مبارزات ملالی ساخته می‌شود. به‌تاریخ 27 اسد در تمام مساجد کشور به روح شهدای 28 اسد ختم قرآن کریم برگزار و صدهزار قرآن باید ختم ‌شود.

معرفی 100 دست‌آورد بزرگ سیاسی، فرهنگی و اجتماعی در 100 سال اخیر، تقدیر از 100 معلم دینی و 100 قاری برتر، چاپ متون صد ساله دوره‌ی امانیه، تقدیر از صد خبرنگاران برتر، توزیع 3000 نمره زمین از 53000 نمره به نیروهای امنیتی در 34 ولایت، تعیین 100 سفیر استقلال، معرفی 100 نهاد جامعه‌ی مدنی فعال و تقدیر از 100 فعال مدنی، تقدیر از 100 مادر و فرستادن گل به مادران 100 سرباز، معرفی 100 مدال‌آور در رشته‌های مختلف در 100 سال اخیر، معرفی 100 پروژه‌ی اقتصادی صد سال اخیر، تقدیر از 100 تجار و صنعت‌کار بزرگ کشور که در 10 سال اخیر بیش‌ترین سرمایه‌گذاری را کرده‌اند، معرفی 100 محصول تولید و صادراتی، راه‌اندازی نمایشگاه عکس، 100 مورد قیمتی معادن کشور و … از دیگر برنامه‌های دیگر صدمین جشن استقلال است.

یکی از برنامه‌های جالب، ساخت یک مسجد از خاک تمام کشور در محوطه قصر دارالامان است که برای ساخت آن یک-یک موتر خاک از تمام ولسوالی‌های کشور آورده، از آن خشت‌ریزی کرده و در ساخت مسجد استفاده می‌شود.

ساخت یک مسجد از خاک تمام ولسوالی‌های کشور نیز شامل برنامه‌های جشن صد سالگی استقلال است

در بخش معارف و تحصیلات عالی آمده که در تمام ولایت‌ها گفتمان‌های مختلف برگزار و از 100 نهاد تحصیلی، 100 دانشجوی برتر، 100 استاد دانشگاه، 100 معلم و 100 دانش‌آموز ممتاز تقدیر و برای‌شان بورس تحصیلی داده شود. همچنان در این بخش، جشنواره‌ی 100 ترانه‌ی ملی معارف، مسابقه‌ی نقاشی میان دانش‌آموزان برگزار می‌شود.

در بخش حکومت‌داری، برنامه‌های چون، یک هفته درمان رایگان با دارو در شفاخانه‌های دولتی و دو روز در شفاخانه‌های خصوصی، تداوی 100 معتاد مواد مخدر، ارسال تحفه به متولدین 28 اسد امسال، رهایی زندانیان به میانجی‌گری جامعه‌ی مدنی، تفویض مدال به 100 کارمند خلاق ملکی و … در نظر گرفته شده است.

تنویر برج ایفل و خلیفه یکی از برنامه‌های جشن صد سالگی استقلال افغانستان است

در بخش بین‌المللی، برنامه‌های چون، تجلیل از 28 اسد در ایران، پاکستان، ترکیه و هند با حضور مهاجران، معرفی 100 دیپلمات صد سال اخیر، معرفی 100 دست‌آورد دیپلماسی کشور، برگزاری برنامه‌ی بزرگ تجلیل از صدمین سالگرد با دعوت مقام‌های بلندپایه‌ی کشورها در نمایندگی‌های سیاسی خارج از کشور، تنویر برج ایفل و برج خلیفه با رنگ پرچم افغانستان با دعوت تمامی شهروندان افغانستان و برنامه‌های دیگر، در نظر گرفته شده است.

در بخش امنیتی برنامه‌های چون، معرفی 100 قهرمان استقلال کشور، برگزاری یادبود قربانیان صد سال اخیر، معرفی و تفویض مدال به 100-100 «قهرمان» از وزارت‌های دفاع و داخله و ریاست عمومی امنیت ملی، ارتقای فوق‌العاده 100-100 کارمند این سه نهاد امنیتی، رژه نظامی وزارت دفاع و گذاشتن اکلیل گل پای منار استقلال توسط رییس‌جمهور، پخش بروشورهای مبارکی صدمین سالگرد و پاشیدن گل توسط چرخ‌بال‌های نظامی، برگزاری سه کنسرت بزرگ در میان نیروهای امنیتی و … در نظر گرفته شده است.

در بخش آگاهی عامه، برنامه‌های مانند، نصب پیام‌های صدمین سالگرد و پرچم کشور در تمامی بیلبوردهای کشور برای یک الی دو ماه، نوشتن پیام صدمین سالگرد در کوه‌های بلند کابل، نصب استیکر در موترهای شهری، رنگ‌آمیزی یا نصب استیکر در بس‌ها و کاسترهای شهری با رنگ پرچم و لوگوی صدمین سالگرد، رنگ‌آمیزی یا نصب استیکر در هواپیماهای شرکت‌های داخلی، معرفی 100 مکان تاریخی کشور، توزیع صدهزار شاخه گل با پیام تبریکی استقلال در نقاط مختلف کشور و … در نظر گرفته شده است.

رهایی زندانیان نیز بخشی از برنامه‌های جشن استقلال است

در بخش‌های دیگر نیز ده‌ها برنامه‌ی مشابه یا متفاوت در نظر گرفته شده است. به‌عنوان نمونه، رایگان شدن 100 دقیقه تماس در یک ماه از سوی شرکت‌های مخابراتی، تنظیم مبارکی صدمین سالگرد قبل از برقراری تماس‌های تلفن، تغییر شکل گوگل به رنگ‌ها و سمبول‌های ملی افغانستان برای یک هفته، توزیع بسته‌های کمکی صدمین سالگرد برای صد-صد فامیل در هر ولایت، تزیین تمام چهارراهی‌ها در 34 ولایت با برق و در نبود برق با گل، رنگ‌آمیزی سنگ‌های استنادی تمام شهرها به رنگ پرچم و لوگوی صدمین سالگرد و … از برنامه‌های دیگر بخش‌ها است.

چگونه تیم «دولت‌ساز» زیر نام جشن استقلال کمپین انتخاباتی می‌کند؟

نامزدان انتخابات ریاست‌جمهوری و شورای نامزدان پیش از این بارها آقای غنی را متهم به سوءاستفاده از صلاحیتش در عزل‌ونصب‌ها و استفاده از امکانات دولتی کرده بودند. شماری از تکت‌های انتخاباتی اکنون می‌گوید که تیم «دولت‌ساز» زیر نام جشن استقلال، از بودجه‌ی دولت، به نفع‌شان کمپین انتخاباتی می‌کند و حاضر نیست هیچ سهمی به شرکای دیگر انتخاباتی و مخالفان سیاسی خود بدهد.

محمد واعظی، سخن‌گوی تیم حنیف اتمر در صحبت با اطلاعات روز می‌گوید که ارگ ریاست‌جمهوری و تیم «دولت‌ساز» به‌شدت در تلاش مهندسی انتخابات است و از منابع و امکانات دولتی زیر نام جشن استقلال به نفع تیم‌شان استفاده‌ی سوء می‌کند. آقای واعظی هم‌زمانی جشن استقلال و کارزارهای انتخاباتی را سوال‌برانگیز می‌داند و می‌گوید که آقای غنی به‌ٌصورت هدفمند تلاش کرد این دو رویداد هم‌زمان شود: «هم‌زمانی جشن و پروسه‌ی انتخابات که با تلاش حکومت برای به تعویق‌انداختن دو بار زمان برگزاری انتخابات، همه نشان‌دهنده‌ی این است که حکومت تلاش داشته که با تعویق‌انداختن زمان برگزاری، انتخابات را نزدیک کند به جشن صد سالگی. چون هم حضور و بقای حکومت و هم استفاده از امکانات و منابع دولتی مطرح است. در رابطه به جشن استقلال مصارف گزافی انجام می‌دهد که با وضعیت اقتصادی مردم افغانستان و نظام افغانستان هم‌خوانی ندارد.»

محمد واعظی می‌گوید که تیم «دولت‌ساز» زیر نام جشن استقلال از بودجه‌ی دولت کمپین انتخاباتی می‌کند

آقای واعظی می‌افزاید که تیم «صلح و اعتدال» مخالف برگزاری جشن صد سالگی استقلال کشور نیست، اما جشن صد سالگی استقلال نباید تنها جشن حکومتی باشد، بلکه مردم نیز در آن سهم داشته باشند: «این‌ها [تیم آقای غنی] حتا حاضر نیست مخالفان سیاسی خود را در این جشن شریک کند. این‌ها احساس می‌کنند که تنها میراث‌دار امان‌الله خان و جشن استقلال آقای اشرف غنی است و به هیچ شخص دیگر نه باور دارند و نه جزو از نظام جمهوری اسلامی افغانستان می‌دانند. در این وضعیت است که ما مخالف استفاده‌ی انحصاری ارگ ریاست‌جمهوری از این رویداد هستیم که به نفع خود سوءاستفاده می‌کند. ارگ و اشرف غنی حق ندارد جشن صد سالگی استقلال کشور را به نفع شخصی خود مصادره کند.»

به گفته‌ی او، در برنامه‌های طرح‌شده‌ی جشن استقلال به نامزدان انتخابات ریاست‌جمهوری و شورای نامزدان هیچ حق و سهمی داده نشده است و شورای نامزدان موافق برگزاری جشن با این وسعت نبود و نیست، چون قبل از قبل نگران سوء‌استفاده از جشن در راستای کمپین انتخابات بود.

عارف کیانی، از سخن‌گویان دسته‌ی انتخاباتی رحمت‌الله نبیل می‌گوید که بودجه‌ی در نظر گرفته‌شده برای جشن استقلال مناسب وضعیت بد اقتصادی کشور و مردم افغانستان نیست و این‌که این بودجه با کدام صلاحیت اختصاص داده شده با پرسش مواجه است.

آقای کیانی شفافیت مصرف بودجه‌ی 384 میلیونی را پرسش‌برانگیز می‌داند و می‌گوید شواهد نزد تیم «امنیت و عدالت» نشان می‌دهد که این مقدار پول به‌دست کمپینرهای تیم «دولت‌ساز» قرار گرفته تا به‌جای تجلیل از 28 اسد، در راستای پیش‌برد کمپین انتخابات و تطمیع افراد و اشخاص تأثیرگذار در سطح ملی و محلی استفاده کنند: ‌«متأسفانه این گام، گام انتخاباتی است. هیچ‌گونه ربطی به تجلیل از استقلال ندارد. فقط استقلال مانند یک ابزار است. فقط پول مصرف‌کردن و فربه‌کردن تیم دولت‌ُساز است و هیچ اثری مثبتی برای مردم افغانستان ندارد.»

عارف کیانی می‌گوید که نگاه به صدمین سالگرد جشن استقلال نگاه انتخاباتی است

کیانی مدعی است که ظاهر مسأله جشن صدسالگی استقلال کشور است، اما پشت پرده و در بخش اجرایی کمپین انتخابات است: «نگاه به جشن استقلال، نگاه انتخاباتی است.»

سخن‌گوی تیم «امنیت و عدالت» می‌افزاید که دفاتر والی‌ها، شهردارها و ولسوال‌ها به دفاتر کمپین تیم «دولت‌ساز» تبدیل شده است و هیچ شخصی غیر از تیم «دولت‌ُساز» در جشن استقلال کشور سهمی ندارند. او می‌پرسد که چرا یکی از شرکای انتخاباتی در این جشن سهیم نیستند؟ چرا نقش نامزدان ریاست‌جمهوری در تجلیل از 28 اسد که هزینه‌ی آن از بوجه دولت تأمین شده، تعریف نشده است؟

کیانی می‌گوید که تیم «امنیت و عدالت» مخالف برگزاری جشن صد سالگی اسقلال کشور نیست، در صورتی‌که جشن فراگیر، قاعده‌ی تصمیم‌گیری وسیع، مصرف بودجه شفاف می‌بود و در انحصار تیم «دولت‌ساز» نمی‌بود.

او از کمیسیون‌های انتخاباتی می‌خواهد که باید جلو سوءاستفاده‌ی تیم «دولت‌ساز» از امکانات دولتی را بگیرد، در غیر آن نمی‌توان شاهد برگزاری انتخابات سالم، شفاف و قابل قبول برای تمامی شرکای انتخاباتی بود.

ریاست‌جمهوری: ادعای دسته‌های انتخاباتی نادرست و بی‌انصافی است

اما ارگ ریاست‌جمهوری در پاسخ می‌گوید که جشن صدمین سالگرد استقلال کشور یک موضوع ملی است که حکومت افغانستان در برابر برگزاری آن مسئولیت دارد و این مسأله هیچ ربطی با کمپین‌های انتخاباتی ندارد.

صدیق صدیقی، سخن‌گوی ریاست‌جمهوری در صحبت با اطلاعات روز ادعای دسته‌های انتخاباتی را نادرست و بی‌انصافی در حق حکومت می‌داند و می‌گوید هیچ وقت از جشن استقلال در کمپین‌های انتخاباتی استفاده نمی‌شود: «به‌باور ما این انتقادشان بی‌جا است، به‌خاطری‌که هیچ ربطی با انتخابات و کمپین ندارد. ادعای‌شان درست نیست. جشن مربوط تمام مردم افغانستان است. در جشن استقلال نامزدان می‌توانند سهم داشته باشند. جشن تنها مربوط حکومت نیست، کار مردمی است، کار ملت است و کار دولت است. حکومت مسئول است که صد سالگی استقلال خود را به‌حیث یک ملت جشن بگیریم. متأسفانه نامزدان هر موضوع ملی و هر برنامه و هر پلانی را که حکومت می‌خواهد به‌حیث حکومت انجام دهد به کمپین ربط می‌دهد که این بی‌انصافی است در حق حکومت و دولتی که می خواهد ارزش‌های بزرگ تاریخی را احیا کند.»

صدیقی انحصار جشن صد سالگی استقلال کشور از سوی ریاست‌جمهوری را رد می‌کند و می‌گوید که یک کمیته از اداره‌های حکومتی تشکیل شده و مسئولیت پیش‌برد جشن استقلال را به عهده دارد: «تردید و بی‌باوری نامزدان در برابر رویدادهای بسیار مهم، یک مقدار دور از حقیقت است. خود نامزدان نیز باید در قسمت جشن صد سالگی مسئولیت کشوری خود را ادا کند.»

در این میان، نهادهای ناظر انتخاباتی می‌گویند که از جشن صدسالگی استقلال کشور باید حساب‌دهی وجود داشته باشد و از این رویداد تاریخ به نفع نامزدان مشخص و به ضرر نامزدان دیگر استفاده نشود.

یوسف رشید، رییس اجرایی بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه‌ی افغانستان (فیفا) می‌گوید بهتر است که در جشن استقلال، سایر دسته‌های انتخاباتی نیز حضور و سهم داشته باشند، چون مناسبت یک مناسبت ملی است بنابراین یک تکت یا دو تکت انتخاباتی نباید مالک آن باشد.

آقای رشید می‌افزاید که در مدت 60 روزه‌ی کارزارهای انتخاباتی، به جز جشن استقلال فرصت‌های دیگر چون سالروز ترور احمد شاه مسعود و برهان‌الدین ربانی وجود دارد که دسته‌های انتخاباتی می‌توانند از این مناسبت‌ها به‌نحوی استفاده‌ی انتخاباتی کنند: «نمی‌شود که به‌خاطر کمپین‌های انتخاباتی، از این رویدادها چشم‌پوشی کرد، اما موارد احتیاطی باید مدنظر گرفته شود.»

کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی می‌گوید که این کمیسیون مطابق طرزالعمل نشرشده از سوی کمیسیون مستقل انتخابات، عمل می‌کند و در مورد استفاده‌نشدن از جشن استقلال به نفع تیم مشخص، کدام برنامه‌ی نظارتی روی دست ندارد.