عبدالله به نیروهای امنیتی: اگر در انتخابات دخالت کنید، از اعتماد مردم به شما کاسته می‌شود

اطلاعات روز: عبدالله عبدالله، رییس اجرایی کشور می‌گوید که نیروهای امنیتی و دفاعی باید بی‌طرفی‌شان در روند انتخابات را حفظ کند. به گفته‌ی او، در صورتی که بی‌طرفی نیروهای امنیتی و دفاعی در انتخابات حفظ نشود، اعتماد مردم نسبت به این نیروها دچار «صدمه‌ی جبران‌ناپذیر» می‌شود.

آقای عبدالله که امروز (یک‌شنبه، ۱۳ اسد) در نشست «بورد هماهنگی پولیس» در کابل صحبت می‌کرد، گفت: «انتخابات‌ها می‌گذرد، اما اگر نیروهای امنیتی و دفاعی ما این طور شهرت پیدا کنند که این ها جانب‌داری می‌کنند از نامزد و یا نامزدانی، این یک صدمه‌ی بسیار جبران‌ناپذیر به اعتماد مردم به پولیس و نیروهای امنیتی و دفاعی خواهد بود.»

او خطاب به مسئولان ارشد وزارت داخله‌ی کشور افزود که باید بی‌طرف‌ماندن پولیس و برخورد مسلکی در روند انتخابات را در اولویت کاری‌شان قرار دهند.

رییس اجرایی کشور تأکید کرد که هر فرد از نیروهای امنیتی و دفاعی کشور حق دارد که در انتخابات به نامزد مورد نظرش رأی بدهد، اما این نیروها در هیچ سطح و مقامی حق ندارند که مردم را به طرف جناح خاصی تشویق و یا مجبور به رأی‌دادن کنند.

به گفته‌ی او، نیروهای امنیتی و دفاعی مسئولیت دارند که زمینه برای برگزاری یک انتخابات شفاف، آزاد و عادلانه را در مطابقت به قانون اساسی کشور و حقوق شهروندی مساعد کنند.

از سویی هم، آقای عبدالله در بخشی از صحبت‌هایش، بی‌طرف‌ماندن و برخورد مسلکی و مسئولانه‌ی نیروهای امنیتی و دفاعی در روند انتخابات ریاست‌جمهوری را امتحانی برای این نیروها خواند و گفت که امیدوار است نیروهای امنیتی و دفاعی این امتحان را موفقانه سپری کنند.

رییس اجرایی کشور در حالی به بی‌طرفی نیروهای امنیتی و دفاعی در روند انتخابات تأکید می‌کند که پیش از این رییس‌جمهور اشرف غنی نیز بارها از نیروهای امنیتی و دفاعی کشور خواسته است که در انتخابات بی‌طرف باقی بمانند.

با این حال قرار است که انتخابات ریاست‌جمهوری کشور تا کم‌تر از دوماه دیگر (ششم میزان) برگزار شود. در این انتخابات ۱۸ نامزد برای احراز کرسی ریاست‌جمهوری باهم رقابت می‌کنند.