سرور دانش

دانش به طالبان: از زمان‌کُشی و انسان‌کُشی دست بردارید و آتش‌بس را بپذیرید

سرور دانش، معاون دوم ریاست‌جمهوری کشور می‌گوید که گروه طالبان باید از «زمان‌کشی» و «انسان‌کشی دست بردارد و با پذیرش آغاز مذاکره آتش‌بس را بپذیرد.

آقای دانش که امروز (جمعه، ۲ عقرب) در مراسم گرامی‌داشت از سالیاد درگذشت شماری از چهره‌های سیاسی کشور در کابل صحبت می‌کرد، گفت که تشدید جنگ طالبان همزمان با مذاکرات با دولت افغانستان، تناقض آشکار در رویکرد این گروه می‌باشد.

او تأکید کرد که این موضوع بیانگر این است که طالبان می‌خواهد در پوشش تدوام مذاکره به فکر فتوحات نظامی‌شان باشند. معاون دوم ریاست‌جمهوری کشور اما تأکید کرد که «این اندیشه‌ی طالبان یک خیال باطل است» و نباید این گروه به فکر حاکمیت انحصاری باشد.

در همین حال، او گفت: «طالبان بدانند که می‌توانند کشتار مردم و تخریب کشور را ادامه بدهند و نام آن را هم جهاد بگذارند، اما از این طریق به هیچ صورت به آرزوهای خام خود نمی‌رسند.»

آقای دانش همچنان در بخشی از صحبت‌های خود گفت که مطالبه‌ی صلح هم به معنای برگشت به گذشته نیست، بلکه به معنای فراهم‌سازی یک زندگی مشترک برای همه‌ی شهروندان کشور است. او تأکید کرد که صلح به معنای نادیده‌انگاری دست‌آوردهای دو دهه‌ی اخیر نیست تا «دوباره به دامن تحجر سقوط کنیم».

آقای دانش درحالی این گفته‌ها را مطرح می‌کند که اخیرا حملات و خشونت‌های طالبان در بخش‌هایی از کشور افزایش یافته است.

در آخرین مورد، جنگ‌جویان گروه طالبان بر یک قرارگاه نیروهای ارتش در ولسوالی خاشرود ولایت نیمروز، ۲۳ نیروی ارتش و در حملات این گروه در ولایت قندوز چهار نیروی امنیتی کشته شده‌اند.

همچنان دو روز پیش در حملات سهمگین جنگ‌جویان طالبان در ولسوالی بهارک این ولایت، دست‌کم ۴۳ نظامی به‌شمول رازمحمد دوراندیش، آمر پیشین امنیت فرماندهی پولیس تخار کشته شدند.

دیدگاه‌های شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *