استانکزی: جامعه‌ی جهانی بخشی از بحران فعلی در افغانستان است و نباید نظاره‌گر باشد

همزمان با افزایش خشونت‌ها توسط گروه طالبان، محمدمعصوم استانکزی، رییس هیأت مذاکره‌کننده‌ی جمهوری اسلامی افغانستان می‌گوید که «جامعه‌ی جهانی بخشی از بحران» کنونی در کشور است و نباید تنها نظاره‌گر باشد.

آقای ستانکزی امروز (سه‌شنبه، ۲۹ سرطان) در پیامی به مناسبت عید قربان گفته است که جامعه‌ی جهانی باید مردم افغانستان را در آوردن و تأمین صلح کمک کند.

به گفته‌ی او، مردم افغانستان هر روز «قربانی فتنه‌ی بیگانگان» می‌شوند.

رییس هیأت مذاکره‌کننده‌ی جمهوری اسلامی افغانستان همچنین امتناع طالبان از مذاکره با دولت افغانستان را ایجاد فتنه‌های جدید خوانده و افزوده است که خودداری از صلح به بهانه‌های مختلف توسط این گروه، به‌معنای طولانی‌شدن فاجعه در افغانستان است.

او تأکید کرده است که پذیرش آتش‌بس و توقف «کُشتن افغان‌ها» تنها راه ایجاد اعتماد در مذاکرات صلح و سپس پیشبرد آن است.

این درحالی است که اخیرا طالبان حملات‌شان را در بخش‌هایی از کشور شدت بخشیده‌اند. این گروه در حدود دوونیم ماه گذشته، بیش از ۱۰۰ ولسوالی را سقوط داده‌اند.

افزون بر آن، مذاکرات جدی میان هیأت‌های جمهوری اسلامی افغانستان و گروه طالبان تا ۲۶ سرطان صورت نگرفته است. در تاریخ ۲۶ و ۲۷ سرطان هیأت‌های جمهوری اسلامی افغانستان و گروه طالبان در سطح بلند در شهر دوحه‌ی قطر نشست برگزار کردند.

در پایان این نشست دو طرف با نشر یک اعلامیه‌ی مشترک گفتند که دو طرف توافق کرده‌اند تا مذاکرات به سطح بلند در آینده نیز ادامه یابد.

طبق این اعلامیه، هیات‌های مذاکراتی دو طرف بر تسریع روند مذاکرات که از مدت ده ماه به این طرف ادامه دارد، توافق کرده‌اند تا هرچه زودتر برای معضل کنونی افغانستان راه‌حل منصفانه و دایمی پیدا شود.

هر دو طرف به هیات‌های مذاکره‌کننده‌ی شان هدایت دادند که روند مذاکرات را سرعت بدهند.