نشست سه روزه‌ی نمایندگان کشورهای همکار صلح افغانستان در دوحه آغاز شد

شورای عالی مصالحه ملی کشور می‌گوید که نشست سه روزه‌ی نمایندگان ویژه‌ی کشورهای همکار صلح افغانستان در شهر دوحه، پایتخت قطر آغاز شده است.

فریدون خوزون، سخن‌گوی شورای عالی مصالحه‌ی ملی امروز (سه‌شنبه، ۱۹ اسد) در تویتی گفته که عبدالله عبدالله، رییس این شورا هم در این نشست حضور دارد.

روز گذشته ناجیه انوری، سخن‌گوی وزارت دولت در امور صلح گفته بود که در این نشست علاوه بر آقای عبدالله، معصوم استانکزی، رییس هیأت مذاکره‌کننده‌ی جمهوری اسلامی افغانستان و سیدسعادت منصور نادری، وزیر دولت در امور صلح هم به نمایندگی از افغانستان شرکت می‌کند.

به گفته‌ی او، هدف از برگزاری این نشست ایجاد هماهنگی کشورهای دخیل در روند صلح، تسریع روند مذاکرات صلح و توقف خشونت‌های جاری در افغانستان است.

این نشست به میزبانی کشور قطر و همکاری‌های سازمان ملل متحد و کشور امریکا برگزار می‌شود و تا ۱۲ اگست (۲۱ اسد) ادامه می‌یابد.

در تاریخ ۱۲ اسد محمدحنیف اتمر، وزیر امور خارجه‌ی کشور از برگزاری این نشست و نشست «ترویکای گسترش‌یافته» خبر داده بود. در آن هنگام آقای اتمر گفته بود که کشورهای اشتراک‌کننده‌ی این دو نشست پیام افغانستان را گرفته‌اند.

به‌گفته‌ی او، پیام افغانستان این است که اعلامیه‌ای که در پایان این دو نشست منتشر خواهد شد، اگر نتواند جلوی جنگ و حملات طالبان بر شهرها را بگیرد و همچنین اعلامیه‌ای که نتواند مسئولان را مسئول و روند صلح را تسریع کند، به درد مردم افغانستان نمی‌خورد.

اتمر تأکید کرده بود که خواست دولت افغانستان این است که در این دو نشست قاطعیت منطقه و جامعه جهانی از راه سیاسی به طالبان توضیح داده شود.