The commander of tribal militia Maulvi Nazir, center, flanked by his bodyguards, speaks with media persons at Wana, the main town of Pakistans tribal region South Waziristan along Afghan border, Friday, April 20, 2007. Nazir, a Pakistani militant leading a tribal campaign that has killed dozens of al-Qaida-linked Uzbek fighters, denied he was fighting for the Taliban, but still expressed willingness to shelter Osama bin Laden and Mullah Omar. (AP Photo/Ishtiaq Mahsud)

اعلامیه طالبان؛ همدردی یا زورگویی؟

گروه طالبان اعلام کرده است که بر کاروان‌های امداد و نجات و نیز در مناطق زلزله‌زده تا زمانی که کمک‌ها ادامه دارد، حمله نخواهد کرد. این گروه گفته است که به افراد زیر امر شان دستور داده‏ تا بگذارند سازمان‌های کمک‌رسانی دولتی و خصوصی به آسیب دیده‌ها رسیدگی کنند.

زمین لرزه 7.7 درجه ریشتر که افغانستان و چند کشور هم‌جوار را به لرزه در آورد، تلفات و خسارت‌های زیادی از خود برجای گذاشت. بسیاری‌ها این زلزله را در کشور بی‌پیشینه خواند و به دلیل خسارت‌های گسترده این رویداد طبیعی، اشرف غنی برای جمع‌آوری کمک به آسیب دیدگان، بسیج عمومی اعلام کرد. هم‌چنان، بسیاری از کشورها آمادگی شان را برای کمک‌رسانی به زلزله زدگان افغانستان اعلام کردند.

طالبان اما یک هفته پس از وقوع این رویداد طبیعی می‌گوید تصمیم گرفته است تا در مناطق زلزله‌زده و کاروان‌های کمک‌رسانی حمله نکند. طالبان این تصمیم را پس از خلق صدها فاجعه و بی‌رحمی و شقاوتی که در افغانستان اعمال کرده‏‏، اختیار کرده است.

چه چیزی باعث شده است تا طالبان از عدم حمله نظامی شان در مناطق آسیب زده، خبر بدهد؟ و جالب‌تر از همه این‌که طالبان که برای پیدا کردن رد پای از کارمندان دولتی و سازمان‌های خصوصی سر به هر سوراخی زده است و برای کشتن این عده افراد دست از هیچ شقاوتی برنداشته است، اکنون اجازه می‌دهد، اعضای این سازمان‌ها به قربانیان زلزله‌زده کمک کنند.

طالبان زمانی از عدم حمله نظامی خبر می‌دهد که برخی از مناطقی که در اثر زمین لرزه ویران یا آسیب دیده است، تحت کنترل این گروه قرار دارد. این مسئله باعث نگرانی مؤسسات خیره و حکومت شده بود. و حکومت از احتمال تأخیر کمک‌رسانی در مناطق ناامن خبر داده بود.

این‌که طالبان با چه انگیزه و هدفی این تصمیم را گرفته، پوشیده و نامعلوم است. ظاهراً طالبان به این بهانه می‌خواهد به مردم و کشورهای دخیل در مسئله افغانستان بگوید که آن‌ها متأثر از زلزله و در فکر نجات و امداد به قربانیان است. واقعیت‌ها اما چیزی دیگری است، غیر از آن‌چه طالبان در صدد خود نمایی آن برآمده.

مردم طالبان را مایه‌ی بدبختی، جنگ و قاتل هزاران فردی می‌داند که به واسطه این گروه جان داده‌اند. کارنامه سیاه طالبان زمینه‌ی ظهور مجدد این گروه را ناممکن ساخته و اکنون سخت است مردم باور کنند طالبان نگاه ترحم‌آمیزی به مردم و آسیب دیدگان پیدا کرده است. از این جهت اعلامیه طالبان بیش از آن‌که گویای مسئولیت و بیان‌گر نگاه انسانی این گروه نسبت به آسیب دیدگان زمین لرزه اخیر در کشور باشد، هشدار به دولت، و اعلام این‌که طالبان اکنون بیش از زمان‌های دیگری مسلط بر اوضاع است، می‌باشد.

آمارهای جدید و گزارش‌های تازه پس از تصرف سه روزه شهر قندوز نشان می‌دهند که طالبان بیش از هر زمان دیگر در پانزده سال گذشته، اکنون قدرتمندتر است. طالبان عملاً در بخشی وسیعی از قلمرو افغانستان کنترل نظامی دارد. شماری از ولسوالی‌ها هنوز در کنترل طالبان است. در شماری از ولایات چالش‌های حیاتی برای دولت خلق کرده است. سقوط قندوز، تهدید و حمله پی هم بر ولسوالی‌های ولایات بدخشان، تخار، بغلان، فاریاب، غزنی، هلمند و هرات، نشاندهنده‌ی این قدرت است.

از این‌رو، اعلامیه‌ی اخیر طالبان نوعی زورگویی در مقابل دولت است. نشر این اطلاعیه که آن‌ها بر مناطق زلزله زده حمله نخواهند کرد، حکایت از تردستی طالبان در طرح‌ریزی حملات بر نیروهای امنیتی، اهداف دولتی و نظامی دارند. طالبان از این‌که اغلب آغازگر جنگ با نیروهای دولتی با حمله بر مواضع آنان بوده، حکومت افغانستان را با نشر این اطلاعیه که بر مناطق زلزله‌زده «حمله» نخواهد کرد، مورد تمسخر قرار داده است. این نکته انتقاد واقع بینانه نسبت به استراتژی امنیتی و دفاعی حکومت افغانستان نیز هست. در چند سال اخیر، نیروهای امنیتی بیشتر در پی دفاع از مواضع خودشان بوده است تا تعقیب تروریستان گروه طالبان و سایر گروه‌ها.

دیدگاه‌های شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *