مجلس سنای افغانستان

مجلس سنا: طرح امنیتی خود را به زودی با رهبران حکومت شریک می‌کنیم

اطلاعات روز: فضل هادی مسلمیار، رییس مجلس سنای کشور می‌گوید که این مجلس طرحی برای تأمین امنیت افغانستان آماده کرده است که به زودی با رهبران حکومت وحدت ملی شریک خواهد کرد.

آقای مسلیمار در نشست عمومی امروز یکشنبه (۱۵ میزان) مجلس سنا گفت: «ما طرحی در مورد تأمین امنیت افغانستان آماده کرده‌ایم که به زودی با سران حکومت شریک خواهیم کرد تا برای حل مشکلات امنیتی راه‌حلی پیدا شود.»

او هرچند در مورد این طرح امنیتی جزئیاتی ارایه نکرد، اما گفت که به زودی سناتوران با رییس جمهور غنی و داکتر عبدالله عبدالله، رییس اجراییه‌ی کشور دیدار و این طرح را برای آن‌ها پیشنهاد می‌کنند.

رییس مجلس سنا افزود که شهروندان افغانستان نمی‌خواهند کشورشان لابراتوار آزمایش سلاح‌های روسیه و امریکا شود، مردم و سران حکومت باید شرایط کنونی را درک کنند.

در همین‌حال، شمار دیگری از سناتوران نیز با ابراز نگرانی از وضعیت امنیتی کشور گفتند که وضعیت کنونی امنیتی افغانستان با جنگ سوریه مشابه است و امریکا و روسیه در حال انتقال جنگ نیابتی خود در افغانستان اند.

آنها از حکومت افغانستان خواستند تا با اقناع امریکا برای ختم جنگ در افغانستان، کشور را از جنگ نیابتی نجات دهد.

از سویی هم، رییس مجلس سنا و شمار دیگری از سناتوران پرتاب بمب دستی بر خانه‌ی عبدالعزیز آریایی، رییس کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی را حمله بر دموکراسی و مردم‌سالاری خواند و از حکومت خواست که جلو هرگونه اخلال در روند انتخابات را بگیرد.

در همین‌حال، بصیر مجاهد، مسوول دفتر مطبوعاتی پولیس کابل پرتاب بمب دستی بر خانه‌ی رییس کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی را پذیرفته و گفته است که در این رویداد به کسی آسیب نرسیده است.