جمعه ۲۱ جدی ۱۳۹۷

«۲۰ نفر حامی ۱۵۰۰ نفر متهم به جرایم جنایی در کابل اند»

یک مقام ارشد امنیتی به بی‌بی‌سی گفته است که ۱۵۰۰ فرد متهم به جرایم جنایی در شهر کابل شناسایی شده‌اند که حدود ۲۰ نفر از افراد معزز از آن‌ها حمایت می‌کنند.

اطلاعات روز: به تازگی یک مقام ارشد امنیتی افغانستان گفته است که ۱۵۰۰ فرد متهم به جرایم جنایی در شهر کابل شناسایی شده‌اند.

این مقام ارشد امنیتی که خواسته نامی از او گرفته نشود، به بی‌بی‌سی فارسی گفته است: «از این ۱۵۰۰ مجرم، حدود ۲۰ نفر از افراد معزز حمایت می‌کنند.» به گفته‌ی او، شماری از این افراد معزز افراد دولتی و غیر دولتی هستند.

او همچنان گفته است که در حدود ۲۸ هزار قبضه اسلحه‌ی غیرقانونی نزد این افراد موجود است که با استفاده از آن در شهر کابل دست به آدم‌ربایی، قتل، سرقت و… جرایم سازمان یافته می‌زنند.

به گفته‌ی او، یک بخشی از این افراد ماهانه در حدود یک هزار و ۵۰۰ دالر و بخشی دیگر آن‌ها ماهانه از ۲۰ هزار تا حدود صدهزار دالر امریکایی درآمد دارند.

این مقام ارشد وزارت داخله افزوده است که روند بازداشت و جمع‌آوری اسلحه‌ی این افراد آغاز شده است.

گفتنی است که وزارت داخله روز یک‌شنبه هفته‌ی گذشته (شانزدم جدی) یک فهرست ۲۲۲ نفری افرادی که به قتل، دزدی،‌ اختطاف، راه‌زنی اخلال نظم عامه و… در شهر کابل متهم‌اند، را منتشر کرد. این وزارت از شهروندان کابل خواسته بود که در مورد افشای هویت و مکان بودوباش مجرمان با پولیس همکاری کنند.

وزارت داخله گفته بود که به زودی فهرست زورمندان «مافیایی» نیمه دولتی و سیاسی را که با استفاده از امکانات نظام به‌طور مستقیم یا غیرمستقیم نظم و امنیت عامه را اخلال کرده‌اند، نیز منتشر خواهد شد.

این وزارت هشدار داده بود: «از آن‌ها خواسته خواهد شد تا حساب خود را با وزارت امور داخله صاف بسازند. ورنه با استفاده از قدرت نرم پوليس حساب‌هاي بانکي شان مسدود و ميدان‌هاي هوايي بروي خود و خانواده‌هاي‌شان بسته خواهد شد.»

به دنبال آن، روز چهارشنبه هفته‌ی گذشته (نوزدهم جدی) وزارت داخله‌ی کشور با نشر فهرستی، افراد زورگو، غاصب زمین، قاچاقبر، بی‌اعتنا به قانون، حامی افراد مسلح غیر مسئول، انتقال‌دهنده‌ی سلاح، آشوب‌گر و… را معرفی کرد.

در این فهرست شانزده نفره از این افراد خواسته شده بود تا هرچه زودتر به‌خاطر «وضاحت و تصفیه‌ی بعضی موارد» به نزدیک‌ترین حوزه‌ی پولیس،‌ فرماندهی پولیس کابل و یا ریاست عمومی مبارزه با جرایم وزارت داخله بیایند.

1
دیدگاه بگذارید

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
محمد علی رضائیان Recent comment authors
  Subscribe  
newest oldest most voted
Notify of
محمد علی رضائیان
Guest
محمد علی رضائیان

خیلی خیلی مشکل است که تمام این افراد به پنجه قانون سپرده شود برای انجام ای کار یک اراده سیاسی قوی در سطح اول حکومت (ریاست جمهوری) لازم است.